Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Twitch Yayıncılarının Kazancı 2021

0

Twitch Yayıncılarının Kazancı 2021

 

Twitch içerisinde canlı yayın özelliği bir sosyal medya platformudur. Yapılan Twitch canlı yayınları üzerinden kazanç elde etmek de mümkün.

 

Twitch canlı yayınları birçok insanın bilgisayar oyunu oynarken hissettiği duyguları birbiriyle paylaşması için yapılan bir yayındır. Yayın yapan insanlar oynarken heyecan duydukları oyunlarla ilgili bilgi vererek ve oyun esnasını paylaşarak kendine ait bir kitle oluşturmuştur. Bu yayınları ciddiye alarak ilgilenen ve yayın yöneten kişilerin gayet iyi para kazanmaya başladığı görülmektedir.

 

Nasıl Yayın Açılır?

 

Twitch üzerinden para kazanabilmek için öncelikle bir hesap oluşturulmalıdır. Daha sonra bir konu ve ona uygun bir konsept seçip planladıktan sonra yayın kanalı oluşturulur. Dopru planlamalarla düzenli twitch yayını yapmaya başlanıldığında istenilen hedefe rahatça ulaşılabilir. Bu işlemlerde izlenecek adımlar şöyle sıralanabilir;

 • Hesap oluşturmak
 • Konu ve Konsept seçimi
 • Gereken ekipmanların tamamlanması
 • Düzenli saatlerde yayın açmak

Bu adımları izleyerek yaptığınız yayınlara binlerce izleyici katılım sağlayabilir. Bu yüzden güçlü bir bilgisayar ve iyi bir internet erişimi çok önemlidir. Oturulan semtte fiber bir altyapı mevcut değil ise iyi bir yayın yapılma ihtimali yoktur. Bu tarz sorunlar yaşanmaması için internet sağlayıcısı ile iletişime geçilerek internet hizmetinin güçlendirilmesi talep edilebilir. Kullanılacak bilgisayarın özelliği olarak da Ram kalitesi iyi bir seçim yapmak süreklilik konusunda fayda getirecektir. Yayın oyun yayını olacaksa çift ekran kullanmak hem mesajları görmeyi hem de oyunu oynamayı sağlayacaktır. Twitch kazancı için abonelerle iletişimde olup sohbet etmek çok mühimdir. Bazı yayıncılar izleyicilere kendilerini de gösterirler. Bunun için gereken ise bir kamera olacaktır. Oyun esnasını paylaşabilmeye yarayan uygulamalar hakkında araştırma yapılıp kullanılması gerekir. En bilineni ve kullanılanı ise OBS programıdır.
Twitch Yayıncılarının Kazancı 2021 2

Reklam Geliri Nedir?

 

Bu yolla para kazanmak için diğer bir önemli nokta ise reklam kazançlarıdır. Reklamlardan kazanç elde etmek isteniyorsa sponsor anlaşmaları yapılması çok mantıklıdır. Her yayın yapan kişinin sponsorlarla anlaşma yapması mümkün değildir. Bu durum yayın yapan kişinin kanalının kalitesine bağlıdır. Abone sayısı ve izlenmeler de bu konuda etkilidir.

 

Reklam geliri sadece sponsorlar yoluyla sağlanmaz. Twitch platformunun yönlendirmeleri sayesinde de ek gelir sağlamak mümkündür. Fakat bunun için de iyi bir izlenme ve abone sayısına sahip olunması gerekir. Bu şekilde kazançlar kendiliğinden gelmeye başlayacaktır.

 

Yayından Para Kazanma Sistemi

 

Bu yolla para kazanmayı çoğu insan hayal etmektedir. Bunun için de gerekli ekipmanlar eksiksizse yayına başlamak mümkündür. Ancak düzenli saatlerde yayın yapıyor olmak ve bir kitle edinmek bunun için çok önemlidir. Çünkü Twitch platformu üzerinde belirlenen bir izlenme sayısı geçildiğinde gelir elde etme özelliği başlayacaktır. Sonrasında da abone ol butonu gelecek ve yayıncı artık abone alabilecektir. Para kazanma konusunda abone sayısı en büyük kriterdir.

 

Her bir abone birer gelir kaynağı anlamına gelir. Abonelerden gelen abonelik ücretlerinin bir bölümü yayıncı kuruluşa, bir bölümü ise yayıncıya verilir. Yayıncıya verilen miktar 2,5 dolardır. Yani ne kadar çok abone olursa o kadar çok para kazanılır. Bir diğer gelir getiren işlem ise izleyicilerin ve abonelerin yayını izlerken donate atmasıdır. Bunu sağlamak için yayıncını n bir donate linki oluşturması gerekmektedir.

 

Twitch Para Kazanma Şartları

 

Yayın yapmaya yeni başlanıldıysa, yani yolun başındayken pek iyi bir kazanç elde edilmez. Ama bu motivasyonu etkilememelidir. Sabır göstererek emek verildiğinde yayınlar iyileşecek, katılımcı artacak ve kitle şekillenecektir. Bu da abonelik gelmesine ve gelir gelmesine kapı açar.

 

Aboneler birbirinden farklılıklar gösterebilir. Her abone türünün farklı ücreti bulunur. Sıradan bir abone ücreti 5 dolar iken ileri seviyelerde 25 dolara kadar ulaşabilir bu rakam. Burada en önemli husus takipçide kaybetme yaşamamak ve yayınlarda keyif almalarını sağlayabilmektir. Örneğin bir yayıncı 100 adet aboneye sahip ise aylık kazancı 250 dolar olarak söylenebilir. Bu rakam yayıncı kuruluşa da verilen miktardan dolayı bu şekildedir. Aksi takdirde gelir 500 dolar olurdu.

İzleme Başına Gelir

Bu platformda para kazanmak sadece bir yolla sağlanmaz. Farklı seçenekler üzerinden de ek gelir sağlanabilir. Buna örnek ise; Twitch de izlenme başına elde edilen gelir yoludur. Platform her izlenme başına 2-4 rakamları arasında bir ücret öder. Bu izlenme ücretleri ne kadar aboneye sahip olunduğuyla bağlantılıdır. Yüksek abone sayısı mevcutsa izleme başına ücret 3-7,5 arasında oynar. Bu gelire donate, reklam, abone geliri de eklenirse aylık ciddi bir gelir rakamı ortaya çıkacaktır.

 

Ünlü Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanmaktadır?

Twitch en az youtube kadar popüler bir sosyal medya platformudur. Kitlesi spesifik yönelimli kişilerden meydana gelir. Yayınların saatleri farklılıklar gösterebilir. Bu kararlar tamamen yayıncı kişiye aittir. Yayıncıların bu platformdan gelir kazanma konusunda en büyük kazanç abonelik ücretlerinden gelen paydandır. İzlenme oranlarından gelen ücret de ne kadar abone olduğuyla ilişkilidir. Ancak bu ilerlemeyi kaydetmek yayıncının sabrına, verdiği emeğe ve yayında kendine has üsluplu içeriğine göre şekillenmektedir.

Platform olarak ele alındığında Twitch kullanan insanların sayısı her gün artış göstermektedir. Günümüzde birçok Twitch kullanan kişinin takip ettiği belirli isimler vardır. Bu kişiler uzun süredir yayınlarına emek vermiş ve büyük kazançlar elde etmişlerdir. Türkiye’ de bu gibi isimlere örnek insanlar mevcuttur. Bu kişiler aylık ciddi rakamlara sahip kazançlar elde etmektedirler. Bu kişilere ve gelirlerine bakıldığında en popüler kişiler şunlardır;

 

 • Ahmet Jahrein: Akla gelen ilk yayıncılardan birisidir. Neredeyse 1.200.000 gibi bir rakamda takipçiye sahip olan Jahrein, yayınlarında oldukça sempatik ve eğlenceli bir kişidir. Ahmet Jahrein’ in Twitch’den elde ettiği aylık gelirinin 35.000-40.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

 

 • Elraen: Türkiye’de ilgi görülen ve sevilen yayıncılar arasındadır. Gün geçtikçe yayınlarında binlerce aboneye hitap ederek rekorlar kırmaktadır. Elraen’ in aylık Twitch geliri tahmini ise 50.000’ dir.

 

 

 • Kemal Can Parlak: Yaptığı yayınlarda kendine has, özgün tavırlar sergileyerek birçok kişiyi kendine bağlamıştır. Parlak’ın aylık gelirinin 35.000 gibi bir civarda olduğu söylenmektedir.

 

 • Cantuğ Özsoy: Yayıncı ismi Unlost olarak bilinir. Türkiye’de yayın yapan en eski kişilerdendir. İlk başlarda minik bir odada yayın yaparken şimdi başka arkadaşları ile oyuncu evine uyarladıkları bir villada yayınlarına devam etmektedir. Cantuğ’un aylık kazancı hakkında 50.000 rakamının üstünde olduğu bilinmektedir.

 

 

 • Kaan Atıcı: Elwind adıyla anılan bir eski e-spor oyuncusudur. Twitch üzerinden kazanç elde etme konusunu bitirmiş kişilerdendir. Aylık Twitch gelirinin 25.000 üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

 

 • Ferit WTCN Kaya: WTCN de adı bilinir yayıncılar arasında yer alır. Sohbet yayınları ve oyun yayınlarının izlenme sayıları oldukça yüksektir. Ferit’in aylık gelirinin 40.000 TL üzerine çıktığı bilinmektedir.

 

 • Cem Karakoç: Twitch’de Mithrain olarak bilinir. Mithrain PUBG oyunundaki iyi vuruşlarıyla ilgi toplamıştır. Ayrıca hoş sohbeti sayesinde iyi bir kitlesi oluşmuştur. Aylık Twitch gelirinin 20.000 TL gibi bir rakam olduğu tahmin edilmektedir.

 

 • Tuna Akşen: Hem Youtube hem Twitch’de sevilen bir kişidir. Pinti Panda olarak bilinir ve aylık Twitch kazancı 000 TL’yi bulur.

 

 


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.