Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri 2021

0

Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri 2021

İş dünyasında her geçen sene sorunların çitlerinde değişimler meydana gelmektedir. Bahsedilen değişimin nedenleri arasında;

 • Sermayenin yetersiz kalması,
 • Ürünlerin beklenen ilgiyi görmemesi,
 • Piyasadaki rekabet ile mücadele edilememesi gibi farklı sorunların sayılması mümkündür.

Girişimciler fikirlerinden kesin sonuç elde edebilmek adına artık daha dikkatli şekilde hareket etmek zorunda kalmaktadır. Zira aceleci davrananlar maddi olarak da kendilerine olan güven bakımından da istemedikleri sonuçlar alabilmektedir. Türkiye’de yeni iş fikirleri nelerdir bu yüzden araştırılmalıdır. Zira araştırmalardan elde edilecek olan verilere göre rekabet oranı az, kazanım oranı yüksek olan iş kollarına yatırım yapılabilmektedir. Üstelik zannedilenin aksine bu alanda çok farklı örnekler bulunmaktadır.

Türkiye’de Olmayan Yeni İş Fikirleri

Türkiye’de kazandıran işler arasında genellikle gıda sektörü ilk sıradaki yerini almış durumdadır. Ancak artık farklı ve olağandışı olan yöntemler üzerinden kazanım elde etmek de mümkündür. Bu alanda örnek olarak;

 • Online güvenlik sistemlerinin tasarlanması,
 • Drone kiralama hizmetlerinin verilmesi
 • Antika yenileme birimlerinin açılması verilebilmektedir.

Günümüzde hemen her işlem için mümkün ise online yöntemler kullanılmaktadır. Buna karşın ülkemizde online güvenlik sektörü yabancı ülkelere kıyas ile çok geride kalmıştır. Siz de bu alanda araştırmalar yapıp, gerekli eğitimleri alıp bir iş planı hazırlayarak yeni girişimlere imza atabilirsiniz. Ayrıca bu tür projelerin karşılanmasında devlet destekli kredi teminleri de mümkündür.

Türkiye’de Olmayan İşler

Şehir yaşamının yaygınlaşması geçmiş yıllarda olumlu bir netice olarak görülmesine karşın günümüzde durum bu şekilde değerlendirilmemektedir. Hatta şehirlerde yaşayan insanlar tatil dönemlerinde kırsal bölgelere gitmek, orada doğal beslenmek istemektedir. Türkiye’de yapılmayan işler kapsamında olan hayvan kiralama da bu aşamada değerlendirilmektedir. Pek çok yabancı ülkede bu tür istekleri olanlar için belli zaman aralıklarında;

 • İnek
 • Tavuk
 • Kaz
 • Ördek gibi hayvanlar kiralanmaktadır.

Uygun bakım ortamları oluşturulduktan sonra kiralanan hayvanlar sayesinde kişiler hem hayvanlar ile iletişim kurup hem de doğal beslenmiş olmaktadır. Bireyler bu sayede çok masraf yapmadan kırsal yaşamda hayatlarını idame ettirip ettiremeyeceklerine yönelik fikir de edinmiş olmaktadır.

Yurtdışında Olup Türkiye’de Olmayan İş Fikirleri

Teknoloji çağının ilerlemesi ile birlikte hemen her alanda farklı yatırım fikirleri kendini göstermektedir. Burada ülkemizde de ciddi atılımlar olduğunun altı çizilmektedir. Ancak halen yabancı ülkelerde olan ve ülkemizde olmayan iş fikirleri üzerinde durmak mümkündür.

Bilindiği üzere artık oyunlar genç yaşlı fark etmeksizin hemen herkes tarafından bir tutku haline gelmiştir. Hatta sadece oyun oynayarak para kazanan insanlar bile bulunmaktadır. Ülkemizde bu tür kimselerin sayısı yüksek olmasına karşın oyun altyapıları üzerine ciddi yatırımlar yoktur. Siz de oyun motorları ve altyapıları üzerine yatırımlar gerçekleştirerek ülkemizde ilklerden olabilirsiniz. Tabi bunun için etkili ve alanında uzman bir ekip ile iş birliği yapılması da gerekecektir.

Türkiye’de Hangi Ticaret Yapılır?

Ülkelerin kültürleri, gelişmişlik düzeyleri ve vatandaşlarının ihtiyaçları yapılması önerilen iş fikirlerini ve ticaret sistemlerini değiştirmektedir. Bundan ötürü ülkemizde geçerli iş fikirleri bazı durumlarda yabancı ülkelerden farklı olabilmektedir. Son yıllarda popüler olan ve yapılması önerilen iş kolları arasında;

 • Doğal bebek ürünlerinin imalatı,
 • Organik tavuk ve tavuk ürünleri yetiştiriciliği,
 • Sosyal medya pazarlama işlemleri,
 • Sağlıklı yaşam ürünleri tasarımı ve imalatı sayılabilmektedir.

İş fikirlerinin kaliteli olması başarının temel anahtarlarından biri olarak tanımlanmaktadır. Ancak yeterli tanıtım yapılmaması halinde en iyi fikirler bile başarısızlık ile sonuçlanabilmektedir. Bu neden yüzünden girişimcilerin reklam ve tanıtım alanlarında da ciddi mesai harcamaları önerilmektedir.

Türkiye’de Denenmemiş İşler

Dünyanın farklı bölgelerinde olmasına karşın ülkemizde denenmeyen iş fikirleri bulunmaktadır. Bu duruma neden olarak;

 • İşlerin keşfedilmemiş olması,
 • Yabancı markaların üstünlüğü,
 • Gerekli ekipmanların temin edilememesi,
 • Kaliteli personellerin bulunamaması gibi maddeler sayılabilmektedir.

Ancak gerekli olan piyasa araştırmasının yapılması ile birlikte sayılan sorunların tamamı ortadan kalkacaktır. Örneğin tamamen yerli sermaye üzerinden akıllı robot üretimi henüz ülkemizde denenmiş değildir. Aynı şekilde ülkemizde sürücü bulundurmayan otomobillerin tasarımları da gerçekleştirilmemektedir. Bu gibi otomobiller farklı alanlarda insan yaşamını bir hayli kolaylaştırmaktadır. Ülkemizde geniş bir alan olan oyun sektörü içerisinde de henüz denenmemiş olan onlarca iş fikri olduğundan bahsedilmesi mümkündür.

Türkiye’de Olmayan Girişimler

İnsanların bir kısmı gerek işlerinden gerekse tercihlerinden ötürü hayatlarının belli bölümlerini evlerinden uzak geçirmektedir. Ya da alışveriş merkezleri olsun işyerleri olsun buralardaki umumi tuvaletleri kullanmak zorunda kalmaktadır. Ülkemizde gerçekleştirilmeyen iş fikirleri arasında umumi tuvaletleri kapsayan pek çok örnek olduğundan bahsedilmesi mümkündür.

Kendi kendini temizleyen tuvaletler yabancı ülkelerde popüler olarak kullanılmaktadır. Tuvaletlerin çalışabilmesi için belli miktarda ödeme yapılması gerekmektedir. Bozuk para ile çalıştığı yerler de vardır. Bu sayede kişiler ödemelerini yaparak otomatik olarak temizlenmiş olan hijyenik tuvaletleri kullanabilmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminde;

 • İşyerlerinde
 • Alışveriş merkezlerinde
 • Benzinliklerde bu tür teknolojilere ihtiyaç bulunmaktadır.

Girişimciler bahsedilen projelerden maliyet yüzünden uzak kalmaktadır. Yine de ödenen maliyet kısa süre içerisinde kendini kurtaracağı için bu durum sorun olmaktan çıkacaktır.

Türkiye’de Eksik Olan Sektörler

Ülkemizde teknolojik manada son yıllarda kendini bir hayli geliştirmiştir. Buna karşın belli alanlarda henüz bir atılım gerçekleştirilmiş değildir. Ülkemizde eksiklik duyulan işler ya da iş fikirleri de aynı nedenler yüzünden gündem olmaktadır. Yabancı ülkelerde uzun zamandan bu yana kinetik enerji üzerinden de elektrik üretilmektedir. Bahsedilen sistem sayesinde ciddi kâr ve tasarruf ortaya çıkmaktadır.

Sistem örneğin kullanımda olan taşıtlardan yakalanan kinetik enerjiyi elektriğe çevirmektedir. Üstelik sistemin maliyeti zannedildiği kadar yüksek de değildir. Etkileri kısa süre içerisinde görüldüğü için belli firmaların konu ile alakadar olduğu bilinmektedir. Siz de firmalara teklifte bulunarak yeni girişimcilik projelerine imza atabilirsiniz.

Türkiye’de Kimsenin Aklına Gelmeyen İşler

Turizm, ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Üstelik ülkemize dünyanın hemen her yerinden turist gelmektedir. Bu neden yüzünden onların;

 • Konforlu,
 • Temiz,
 • Teknolojik imkanlar kapsamında ağırlanmaları önemlidir.

Akla gelmeyen iş fikirleri arasında turizmi alakadar eden oda kontrol sistemleri bulunmaktadır. Otel odalarının otomatik olarak kontrol edilmesini sağlayan sistemler sonrasında her misafirden sonra odada hangi ürünlerin eksik olduğu anında listelenmektedir. Böylece yeni misafir odasını teslim alana kadar hızlı ve efektif bir biçimde çalışma sağlanabilmektedir. Bahsedilen sistemin otellere kurulması maliyetli olmadığı gibi uzun da sürmemektedir. Bahsedilen uygulama kapsamında ciddi gelirler elde etmek de mümkündür.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.