Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

SEO Uzmanı Olarak Para Kazanma

0

SEO Uzmanı Olarak Para Kazanma

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgileniyorsunuz ancak muhtemelen SEO’yu öğrenmeye çalışan çoğu yeni kişi gibi, alanın karmaşıklığı nedeniyle korkuyorsunuz. Elbette, sitenizin Google sıralamalarını etkileyen 200’den fazla etken bulunmaktadır. Ve hepsinde ustalaşmak, yıllar boyu tecrübe ve uygulama gerektiren bir süreçtir. SEO uzmanı olarak para kazanma kısa bir süreci ifade etmez.

Bununla birlikte, SEO’yu temel çerçevede kullanmak için muazzam bir bütçeye veya yılların tecrübesine ihtiyacınız yok. Markanızla alakalı genel anahtar kelimeler için en üst sıralara çıkmak zor olabilir, ancak SEO adına küçük miktarda gerçekleştireceğiniz yatırım bile, işletmenizin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesine olanak sağlar.

WordPress İle İşe Başlayabilirsiniz

Öncelikle, iyi bir web sitesine ihtiyacınız var. İşlerin basit olmasını istiyorsanız, Wordpress gibi bir web sitesi oluşturucuyu kullanmak büyük avantaj. Bu web sitesi oluşturucu aracı ücretsizdir ve kullanımı kolaydır. En önemlisi ise, otomatik SEO temellerini işlemek için donatılmış olarak hazırdır.

Örneğin, düzgün, temiz ve kolay taranacak şekilde kodlama ve mobil optimizasyon için ayrı ayrı strateji düşünmek zorunda değilsiniz. Ayrıca başlık etiketlerini ve meta açıklamalarını optimize etme ve çeşitli sayfaların anahtar kelime yoğunluğunu tespit etme gibi konularda SEO eklentilerinden faydalanabilirsiniz. (All in SEO, Yoast SEO gibi).
SEO Uzmanı Olarak Para Kazanma 2

Özenle Seçilmiş Bir Niş Kategori

Nişinizi, yani web sitenizin kategorisini tanımlamak ve özenle seçilmiş anahtar kelimelerin bir listesini çıkarıp bunları hedeflemelisiniz. Çok genel giderseniz, çok daha büyük bir bütçeye sahip olmanız gerekir ve sektör liderleriyle çetin bir rekabete girişmiş olursunuz. Bunun yerine yalnızca müşterilerinizle alakalı olan oldukça özel bir kategoride ilerlemek her zaman daha iyidir. Örneğin hem sağlık hem de teknoloji alanında bilgiler veren sitelerin bir yere gelmesi çok uzun zaman alır. Fakat Android üzerine bilgiler veren bir sitenin yükselmesi daha az zaman alacaktır.

Bu noktada, bazı anahtar kelime araştırmaları yapmanız gerekecektir. Aranma hacmi orta ama rekabeti az olan anahtar kelimeleri bulmanız ve buna göre SEO çalışmasına yön vermeniz gerekecektir.

Düzenli bir Blog

Yeni başlanan bir SEO stratejisi için en önemli şeyin yüksek kaliteli ve düzenli bir içerik pazarlama kampanyası olduğuna kalıbımızı basarız. Her hafta en az iki yeni yayın üretmeyi ve okuyucularınızla alakalı konuları kapsayacak, rakiplerinizin veremediği ayrıntılı ve faydalı bilgiler sağlamayı amaçlayın.

Özgünlük ve güncellik bu aşamada oldukça önemlidir. Bu nedenle biraz zaman ayırarak stratejinizi geliştirin. Mümkünse, görüntüler, resimler ve videolar bulunan makaleler ekleyin sitenize.
Video İzleyerek Para Kazanmak

Dış Bağlantı Oluşturma-Site Dışı Optimizasyon

Site içi optimizasyon ve içerik pazarlamanın yanı sıra stratejinizin en önemli unsuru, site dışı optimizasyon olarak bilinen bağlantı oluşturma kampanyanızdır. Yani diğer sitelerin sizin sitenize verdiği linkler. Domaininize (etki alanınıza) işaret edilen linklerin kalitesi ve miktarı genel otoritenizi gösterir ve bu da çeşitli arama sorgularında nerede sıralandığınızı belirler.

Bununla birlikte, site dışındaki bağlantıların spam oluşturmasını istemezsiniz. Spam olmaması için, harici yayıncılar için değerli içerik yazmaya özen gösterin. Uzmanlığınızla aynı konudaki sitelerle bağlantı kurmaya odaklanın. Örneğin kan kanseri ile ilgili bir siteyseniz kanserle ilgili sitelerden bağlantı almaya çalışın.

Sosyal Medya Entegresi

Popüler inancın aksine, sosyal medyanın arama sıralamalarınızla doğrudan bir bağlantısı yoktur. Bununla birlikte, SEO kampanyanızın başarısı üzerinde dolaylı bir etkisi olabilir. Yani en son içeriğinizi düzenli olarak tanıtmanızla blog yayınlarınıza daha fazla paylaşım ve dolaylı olarak bağlantı kazanacaksınız. Hem backlink hem de SEO uzmanı olarak para kazanma sürecinde markalaşma için bir adım atmış olacaksınız.

İyi bir Raporlama Stratejisi

Son olarak, etkinliğinizi ölçmeye ihtiyacınız olacaktır. Böylece stratejinizde ne gibi değişiklikler yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bunun için en iyi araç, “organik trafik” – yani arama motorları aracılığıyla doğal olarak ürettiğiniz trafik miktarını – ölçmenizi sağlayan Google Analytics’tir.

Stratejinizi ölçeklendirmeye hazır olduğunuzda, profesyonel bir SEO ajansı seçmeyi düşünebilirsiniz. Veya daha iyi sonuç almak için kendi başınıza yerli ve yabancı kaynaklarla SEO eğitiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdiye kadar işletmelerin ve şahıs sitelerinin doğru bir SEO başlangıcı için yapması gerekenleri anlattık. SEO ile nasıl para kazanılır şimdi buna bakalım.
Link Kısaltarak Para Kazanmak

SEO İle Para Nasıl Kazanılır?

SEO ile para kazanma için birkaç yöntemi sizlerle paylaşacağız. İngilizce ve Türkçe’de SEO olarak kısaltılan kelimenin Türkçe anlamı Google Arama Optimizasyonu’dur. Buna göre internet için ürettiğiniz içeriğin SEO uyumlu olmasıyla birlikte Google’da üst sıralara çıkabilir, içeriğinizi daha fazla okuyucuya ulaştırabilirsiniz. Peki SEO ile para nasıl kazanılır?

Sitenize Reklam Alın

SEO uzmanı olarak para kazanma için sitenize reklam alma olayını da değerlendirebilirsiniz. Bir internet sitesi üzerinden para kazanmak istiyorsanız ilk olarak sitenize reklam almalısınız. Bu reklamların iki çeşidi vardır.

1-) İlk yöntem, internet üzerinde en çok kullanılan Google AdSense, AdMatic, DeskFive vs. gibi şirketlerin reklamlarını yayınlamaktadır. Bu şirketler aracılığı ile reklamlarınızı yayınlayıp para kazanmak istiyorsanız, öncelikle bir başvuru formu doldurarak kayıt yaptırmalısınız. Fakat, Google AdSense dışında kalan reklam şirketlerine katılımınızın ne kadar kolay olsa da kazancınız da bir o kadar düşük olacaktır. Bu nedenle bu şekilde para kazanmak istiyorsanız, Google’ın kriterlerine uyarak sitenizi Google AdSense’e kayıt ettirmeniz daha yararlı olacaktır. İnternet sitenizi bu şirketlerin birine veya daha fazlasına kayıt ettirdiniz ve artık reklamlarınız, görüntülenme ve tıklanma başına size para kazandırmaya başladı. Bu noktadan sonra ise yapmanız gereken şey, içeriklerinizi SEO uyumlu üreterek, Google’de üst sıralara çıkmaya çalışmak ve bu sayede tıklama sayınızı arttırarak doğru orantıda para kazancınıza da arttırmak.

2-) İkinci yöntem ise internet sitenize özel reklam alarak para kazanmak. SEO uyumlu makaleler yazılarak hit sayınızı arttırabilir, bu sayede internet üzerinden reklam vermek isteyen firmaları kendinize çekebilirsiniz. Bunun için sitenizde mutlaka iletişim formu, hatta reklam şartlarını belirlediğiniz reklam sayfası olmalıdır.

SEO Uzmanı (Editörü) Olun

SEO ile para kazanmak için illa ki internet sitesine sahip olmanız gerekmiyor. Bildiğiniz üzere internet üzerinden çalışmalarına devam eden ve içerik üreten siteler, kadrolarına editör alıyorlar. Bu editörler kendi içlerinde spor, sanat, gündem vs. gibi kategorilere ayrıldığı gibi SEO editörü adı altında bir kategori daha barındırıyor. SEO editörleri, diğer kategorilerde çalışanlara nazaran çok daha fazla para kazanıyor. SEO editörü olarak para kazanma için belli başlı bir donanıma sahip olmanız gerekmektedir.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.