Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Otomat İşi Yaparak Para Kazanmak

2

Otomat İşi Yaparak Para Kazanmak

 

Günümüzde devam eden Covid19 salgını yeni iş arayışları getirdi. Bu alternatif sonuçlar arasında doğru konumlandırmayla kazanç getiren otomat işi de yerini aldı.

 

Otomat işi yaparak ciddi anlamda iyi kazanç elde etmek mümkündür. Bu piyasada gerçekleşen satışlar milyarları aşmaktadır. Şartların sürekli değiştiği günümüzde otomatlarda artık sadece yiyecek içecek değil, başka ihtiyaçlarda yer almaya başladı. Yani birçok çeşit mevcut bir duruma geldi. Ayakkabıdan oyuncağa, masajdan parfüme, telefondan şarj cihazına, çikolatadan patlamış mısıra kadar birçok ürün otomatlarda yer almaktadır. İnsanlar bu hizmet otomatlarını ciddi anlamda kullanarak tüketim göstermektedir. Şu an devam etmekte olan salgın sebebiyle tehlikeye giren kazançlar bu işe yatırımla beraber iyileşme gösterebilir. Ayrıca bunun ana iş olmasına gerek yoktur. Sahip olunan herhangi bir meslek icra edilirken bir yandan da otomatlar sayesinde kişi daha fazla gelir elde edebilir.

 

Otomatlar İçin En Doğru Konumlar Nerelerdir?

 

Değişen tüketim ihtiyaçları ve bir yerde bulunma hızıyla beraber otomatların yararı büyük orandadır. Bu işi yapmak isteyen bir kimse edindiği otomatları belli başlı odak noktalarına, kalabalık merkezlere yerleştirmelidir. Bu noktalara; AVM’ ler, üniversiteler, iş merkezleri, marketler, okullar, hastaneler, restoranlar, havaalanları, fabrikalar ve perakende mağazaları örnek verilebilir. En ideal merkezler bu noktalardır denilebilir. Yerleştirilen otomatların satışı ile insan gücü olmadan 24 saat boyunca sahibi para kazanacaktır.

 

Otomat İşine Nereden Başlanır?

 

Öncelikle iyi bir araştırma yapılarak bu makinaların piyasası hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çünkü bu makinalar oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bu sektör hakkında bilgi veren makaleler, dergiler okumak kişiye daha net bilgiler vermektedir. Aynı rekabet ortamında olunmayacak makine sahiplerinden bilgi almak da olası bir yoldur. Onların deneyimleri kişiye rehberlik ederek doğru adımlar atmasını sağlayabilir.  Bu çok yönlü yöntemlerle yola çıkmak kişiyi başarıya ulaştıracaktır.

 

Otomat İşinde Kazanç Nasıldır?

 

İyi bir kazanç için sermayeye ve hedefe uygun stratejik bir kazanç planı yapmak en iyisidir. Bu plan gereken çalışma sermayesini, toplam yatırım maliyetini, sektördeki konumunu, genişleme stratejisini ve öngörülen nakit akışını içermelidir. Bu planlamalar en ince ayrıntıya kadar düşünülerek yapılmalıdır. Hangi ürünlerin yer alacağı, nerelere konumlandırılmalar yapılacağı, konumlardaki müşteri profilleri bu planı etkileyecek faktörlerdendir.

 

Yatırımcı kişi aralıklı bir düzenle bu pazarları ziyaret ederek kalabalığı, insan akışını, müşteri profilini sahada gözlemlemelidir. Ayrıca diğer otomatların ne kadar rağbet gördüğüne, hangi ürünleri seçtiğine, ne kadar sattığına da dikkat etmekte fayda vardır. Yatırımcı bu işe karar verdikten sonra makineyi satın aldığında konumlandıracağı yer sahibi satışlardan yüzde ve yerden kira talep edecektir. Bu yüzden maliyet planlamalarına bu faktör de eklenmelidir. Gelen kazanç göz önüne alınarak yeni makineler satın alam yolu ile genişleme planı gerçekleştirmek mümkündür.

Otomat İşi Yaparak Para Kazanmak 2

Başarı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli faktör konum seçimidir. En doğru lokasyon seçimiyle çok uzun sürece yatırımcıyı memnun eden gelirler elde edilebilir. Doğru konum için doğru araştırma yaparak insan akışının maximum da olduğu metro istasyonları gibi noktalar tercih edilebilir. Bir diğer önemli faktör ise makinelerinizin birbiriyle yakınlığıdır. Eğer birden fazla otomat makinesi sahibi olunduysa, makineler birbirinden uzak noktalarda olmamalıdır. Çünkü olası bir arıza ya da ziyaret rutinlerinde yatırımcı da teknik ekipte zaman kaybedebilir. Bu durum satışların düşmesi anlamına gelir. Yani uzaklık kâr potansiyelini riske atmaktır.

 

Alınan makineyi üreten firmanın yatırımcıya vereceği garanti de çok önemlidir. Kısa zamanlı garanti ve iyi kalitede bir üretim yoksa kazanç sahibinin uzun zamanlı verim alma ihtimali yoktur. Aksine sürekli tamir, bakım gibi masraflarla zarar bile getirebilir. Bu olumsuz durumlar yaşanmaması için iyi bir piyasa araştırması yapılması koruyucu olacaktır. Yatırımcı aynı zamanda ilk müdahale değerinde bir mekanik bilgi edinmelidir. Bu mekanik bilgi ekiple yaşanabilecek olası bir iletişim sorununda tamir desteği olarak fayda sağlar.

 

Farklı Otomat Varyantları

 

Klasik olan kahve, çikolata, su, kola benzeri otomatlara çok sık rastlanmaktadır. Ancak bu klasik otomatları çok dev firmalar işletmekte. Çünkü kola gibi raf ürünlerinde belli başlı arz-talep dengesi bulunmaktadır. Bir yatırımcının ne kadar sermayesi olursa olsun o firmalarla baş etmesi imkansızdır. Özel bir konum ve bir-iki otomat makinesi ile işe başlanabilir. İlerleyen zamanlarda ise plana göre genişleme sağlamak mümkündür.

 

Otomat İşine Başlamadan Öğrenilmesi Gerekenler 

2000-3000 liralık minik bir sermaye ile net bir şekilde girilecek otomat yatırımı üzerinden iyi gelir elde etmek mümkün. Fakat bu kârlı kazanç için güzel bir lojistik ve stratejik plan yapılması şarttır. Başlangıç sermayesinin önemi plan için en mühim faktördür. Bir otomat makinesinin kendini amorti edebilmesi için gereken süre en az bir yılı bulduğu için ters giden durumlarda izlenecek bir B planı mutlaka yapılmalıdır.

 

Özellikle bu sektörde yeni girişim sağlayacak bir yatırımcı, insan akışının fazla olduğu mekanları dolaşmalı, incelemeli, müşteri profilini tanımalıdır. Bu yolla otomat için doğru konum rahatlıkla belirlenebilir. İlk olarak tek makine ile başlanacaksa bu işe bir avm’ nin ilk katı çok ideal bir konumdur. Fakat bu avm’ nin bulunduğu konum ve oraya gelen insanların sosyo-ekonomisi ürün seçimi için çok önemlidir. Çünkü ürünler ne kadar müşteriye hitap ederse o kadar iyi satış gerçekleşmektedir. Bu vurgulanan faktörler ışığında doğru adım atılarak iyi planlar oluşturup hedefe ulaşmak mümkün. Takip, bakım, tamir gibi periyodik gereklilikler de yapıldığı sürece zarar edilme oranı az denilebilir. Ayrıca düzenli olarak da ürünlerin yenilenmesi ve paraların toplaması da iyi bir gelirin sürekliliği için gerekmektedir. Bu işlemlerin hepsi iş gücü yani emek ve para demektir. İyi takip edildiğinde kendini döndürebilen bir iş olduğu görülür.

 

Farklı Otomat Ürünü Fikirleri

 

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre otomat makinesi sektörü içinde çoğunlukla yiyecek ve içecek satışı tercih edildiği görülmüştür. Bunlara; su, kola, atıştırmalık bisküviler örnek verilebilir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi bu ürünlerin satıldığı otomatların çoğu markalaşmış firmalara aittir. Yani bu imkânsız bir rekabet ortamı anlamına gelir.

 

Bu yüzden yeni fikirler, spesifik lokasyonlar araştırılmalıdır. Özellikle yeni bir yatırımcı yeni bir ürün kategorisi ve yeni bir konum ile başladığında daha iyi sonuçlar alacaktır. Örneğin bir hastanenin Beslenme ve Diyetetik bölümü alanında glütensiz, şekersiz yani sağlıklı beslenmeye uygun yiyecek ve içecek otomatı yerleştirmek satışları maksimize edecektir. Aynı ürünlere protein bar, protein tozları, su, kuruyemiş gibi enerji ürünlerini de ekleyerek iki otomat olarak büyük bir spor salonu girişine yerleştirmek de ideal bir seçimdir.

 

Bu ürün-konum eşleştirmeleri müşteri profiline uygun yapıldığında planda bir olumsuzluk olmadan satış miktarları maksimize edilebilir. Yine bu sektörde bir başarı temeline inilecek olduğunda iyi bir araştırmanın önemi ortaya çıkacaktır. Çünkü müşteri profilini iyi analiz edebilmek için iyi bir saha araştırması yapmak, hangi ürünlerin hitap edeceğini belirlemek ancak bu şekilde gerçekleşir.

 

 

 

 


2 Yorumlar
  1. halil diyor

    yatrımcı arıyorum 0534 657 38 99

  2. Halil diyor

    Turkıye geneli ve yurt dısı geneli bay ve bayan yatırımcı arıyorum örnek bilardo otamat işi 05527374101

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.