Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Norveç İşçi Açığı Türkiye’den Başvuru

0

Norveç İşçi Açığı Türkiye’den Başvuru

Norveç İşçi Açığı Türkiye’den Başvuru

Almanya 1,5 Milyon Çalışan Arıyor

Norveç işçi açığı Türkiye’den başvuru kabul ediyor. Tabi belirli meslek dalları ve kontenjanlar dahilinde. Dünyanın en gelişmiş ve en zengin ülkeleri arasında bulunan Norveç krallığında işe girmek veya iş bulmak aslında çok kolay değildir. Norveç işçi açığı Türkiye’den başvuru alsa da bu çok kolay bir işlem değil.
Genç nüfusun genel nüfusa oranla oldukça az olduğu bu ülkede hizmet sektöründe büyük açık bulunmaktadır. İngilizcenin hâkim dil olarak kullanıldığı bu Kuzey Avrupa ülkesinde, İngilizce bilmek şart. Eğer işe girmek isterseniz iyi düzeye yakın İngilizce konuşmalısınız. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında gösterilen Norveç’in, aslında çok fazla iş gücüne ihtiyacı yoktur. Çünkü ülkede işsizlik oranı oldukça düşüktür. Tabiri caiz ise belirli hizmet alımlarında personel sıkıntısı çekilir.
Birçok Avrupa ülkesine göre Norveç’te çalışma saatleri daha azdır. Çoğu Avrupa ülkesi haftada 40 saat çalışma uygularken, Norveç’te 36-38 saat çalışma yeterli görülür. Norveç’te çalışma prensipleri tamamen profesyonel olarak düzenlenir. İş gücü alımında tam zamanlı, yarı zamanlı ve mevsimlik ayrımı yapılmaktadır. İş akışı aksatılmadıktan sonra esnek çalışma modeli esas alınır.

Norveç’te Hangi İşler Yapılır?

Hizmet sektörü öncelikli olmak üzere en çok ihtiyaç duyulan meslek, vasıfsız işçiliktir denebilir. Hemen hemen hayatın her alanında ihtiyaç duyulan bu vasıfsız işçilik için dışarıdan personel alımı yapılır. Bu yönde sürekli istihdam açığı olan ülkede belirli dönemler için ilanlar yayınlanır. Norveç’in uyguladığı işe alım prosedüründe uluslararası alanda ilan etmekte vardır.
Belirli bir iş için belirli bir ülkeden eleman sağlamak gibi bir anlayışları yoktur. Bu yüzden Norveç işçi alımı yapacağında bunu dünya geneline ilan eder. Gerekli şartları taşıyanların başvuruları alınır. Ardından uygun bulunanlar resmi işlemler sonrası gerekli belgeleri alırlar.
Genellikle Türkiye gibi işsizlik oranının yüksek olduğu ülke vatandaşları bu tür ilanları yakından takip ederler. Vasıflı veya vasıfsız olmaları fark etmez. Norveç’te hangi işler yapılır? Şeklinde araştırma yapılmaz. Dünyanın en müreffeh ülkelerinden birine gitmek yeterli olmaktadır. Norveç Çalışma saatleri genellikle 08.00-17.00 arası veya 09.00-16.00 biçiminde olmaktadır. Tabi yapılan işe göre değişiklik gösterir. Genellikle hizmet sektöründe vardiya veya esnek yarı zaman uygulaması bulunur.

Norveç’te Hangi Mesleklerde İşçi Açığı Vardır?

Norveç’te tarım, orman, hayvancılık başta olmak üzere birçok alanda işçi ihtiyacı bulunur. Özellikle inşaat sektöründe büyük işgücü gereklidir. Kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülkeler arasındaki Norveç’te çoğunlukla beden işçisi aranır. Tarım ve inşaat sektörü işçi alımında önde gelmektedir.
Asgari ücretle ilgili bir skalanın olmadığı Norveç, işçi işveren dengesini demokratik yöntemlerle oluşturmuş bir ülkedir. Ülkede işe başlayan herkes ulusal sigorta kapsamına alınır. Sosyal hakları hemen düzenlenir. Bu yönden son derece pratik ve çağdaş yöntemlere sahiptir. Norveç’te hangi mesleklerde işçi açığı vardır? Sorusunun ilk yanıtı inşaat işçileri olmaktadır. Ardından tarım alanında çalışacak veya hayvancılıkla uğraşacak işçi gereklidir. Sosyal yaşamın oldukça düzenli olduğu Norveç’te bütün işler profesyonelce yapılmaktadır. Sistem tamamen oturtulmuş iş akışı buna göre düzenlenmiştir. Örneğin inşaat alanında çalışan bir işçinin kaç günde veya saatte hangi işi tamamlayacağı belirlenmiştir.
Tarım veya hayvancılık işlerinde çalışan kişilerin hangi saatte hangi işi yapacağı bellidir. Anlayacağınız kara düzen olarak tabir edilen bir anlayış bulamazsınız. İş alanı olarak bir başka açık istihdam alanı da fabrika işçiliğidir. Bu sektörde genellikle vardiyalı çalışma esası bulunur ve saatlik ücret tahakkuku vardır. Norveç’te işçi açığı Türkiye’den başvuru imkânı bulunan bir diğer iş kolu balıkçılıktır.
Balık ve balıkçılık Norveç’te oldukça önemlidir. Denizci atalarından miras kalan bu soğuk ülke yaşayanları için balık temel besin kaynağıdır. Ülke refah düzeyini artırdıkça çalışan işçi sıkıntısı da eşdeğerli olarak artmaktadır.

Norveç İşçi Açığı Türkiye’den Başvuru

Danimarka 42 Bin İşci Arıyor

Norveç’te Çalışma Ücretleri Ne Kadar?

Saatlik ücret karşılığı çalışan işçilerle maaş karşılığı çalışan vasıflı elemanların ücretleri farklıdır. Tarım ve hayvancılık işlerinde çalışanların saat ücretleri 140-150 Norveç Kronu aralığındadır. İnşaat işçileri tecrübelerine göre 170 ile 190 Norveç Kronu ücret alırlar. Tabi bu ücretler saatlik ve 18 yaşından büyük olanlar içindir. Balıkçılık sektöründe saat ücreti 170 kron civarındayken temizlik işçilerine 180 kron verilmektedir.
Eğer elektrik işleri gibi biraz uzmanlık gerektiren bir meslekle uğraşıyorsanız, saatine 210-220 kron alırsınız. Burada dikkat etmeniz gereken bir konu çalıştığınız patronla ilgilidir. Eğer işveren de göçmen ise ulusal sigorta kapsamına alınmıyorsunuz. İşveren tarafından özel sigorta ettirilmeniz gerekir. Bu konuyu sakın atlamayın.
Norveç’te çalışma ücretleri ne kadar? Derseniz, yaptığınız iş ve çalışma saatine göre değiştiğini unutmayın. Sabit gelirli nitelikli bir iş yapacak olursanız aylık ücret alırsınız. Yani maaş karşılığı çalışırsınız. Norveç’te bir öğretmenin yıllık geliri 48.000 ile 50.000 dolar aralığındadır. Bir restoranda maaş karşılığı çalışırsanız yıllık 25.000 dolar kadar geliriniz olur. Mühendis veya mimarsanız yıllık 65.000 ile 80.000 dolar gelir elde edersiniz. Doktor veya diş hekimlerinin geliri ise yıllık 90.000 dolardan başlıyor denebilir.

Norveç’te Nasıl İş Bulunur?

Norveç’te iş bulmanın farklı yolları vardır. Uluslararası ilanların dışında işçi alımı yapan ya da yönlendiren İK ofisleri de bulunur. Özellikle hizmet sektörü için iş ilanı yayınlayanlar bununla ilgili şartları da belirtmektedir. Norveç’te nasıl iş bulunur? diyorsanız şu İK sitelerine bakmanız önerilir.
Career Builder, Life in Norway, Tu. Job, Craiglist Norway, Rubrikk bu web sitelerinden bazılarıdır. Bunların dışında CareerJet Norway, CV Jobs Norway, İndeed Norway siteleride önerilir. Norveç’te işçi açığı Türkiye’den başvuru şartları bu sitelerde açıkça belirtilmiştir. İlgili şartları taşıyorsanız başvurarak şansınızı deneyebilirsiniz.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.