Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Magnum Store Bayilik Şartları

0

Magnum Store Bayilik Şartları

Magnum Store bayilik şartları Türkiye’de uzun zamandır olmasını beklediğim bir şey oldu ve bir marka “mağaza” açıldı.

Magnum store bunu ilk olarak duyguları, tutkuyu ve özellikle dondurmanın zevkini vurgulayarak yaptı. New York’ta dolaşırken gördüğüm Hershey’s mağazası ve M&M mağazası gibi hem turizmi hem de alışveriş ve eğlence olanaklarını ön planda tutan ve sıradan mağazalar olmadığını düşündüğüm üzerine kapılarını müşterilere açan mağazalardan biriydi. Türkiye’nin markalaşma ve pazarlamada atması gereken adımlar.

Magnum Mağaza Bayi Şartları

Bilmeyenler kişiler için bu “Mağaza” kavramını açıklayayım. Bu “Mağazalar”da markalar sadece teşhir ve satış amacıyla değil, satın alsa da almasa da herkesin bu mağazalarda eğlenmesi ve fotoğraf çekmesi için kapılarını açıyor. Örneğin M&M Store’da sadece drajeler değil, çantalar, oyuncaklar, kırtasiye malzemeleri de var. Markanın. İçeri girdiğinizde büyülü bir dünya sizi karşılıyor, birçok ülkeye ait fenerler ve o ülkenin renkleriyle bu fenerlere ait drajeler ile dolup taşan turistlerin ilgisinden haberdar olacaksınız. Turist kendi ülkesinin zilini bulup deli gibi fotoğraf çekiyor. Böylece bir tutku, markaya bağlılık yaratırlar. Bir insan neden M&M şapkası takar ya da neden tişört giyer diye sorabilirsiniz. Bu sorunun cevabını bulmak için mutlaka bu mağazaları ziyaret etmelisiniz.

Marka ile müşteri arasında güçlü bir bağ oluşturacak bir mekan oluşturulur ve bu mekanda marka görsel hafızanıza her yerde kazınır. Sonra o markaya ait ürünleri o tutkuyla satın alıyor, iyi vakit geçiriyor ve hafızanızda güzel anılarla ayrılıyorsunuz.

Magnum Store İstanbul

Markalar için artık önemli olan noktalardan birisi müşteri ile marka arasında duygusal bir bağ kurmaktır. Bu bağlamda Magnum’u Türkiye’de bu adımı attığı için tebrik ediyorum. Pazarlamada bu yaklaşıma öncülük etmek çok güzel.

İstanbul’daki mağazasını muhteşem bir açılışla açtı. Birçok ünlü isimle bu açılışı gerçekleştiren Magnum, oldukça şık bir mağaza ve ürün sunumu gerçekleştirdi. Dürüst olmak gerekirse, bu büyük açılışın yalnızca niş pazarı hedeflediklerini göstermesinin bir dezavantajı var. Magnum, reklamlarında cinsiyetçi pazarlama yapıyor ve hedef kitlesini çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Ama Türkiye’de Magnum her yaştan insanın tercih ettiği bir marka. Fiyat olarak bilinen dondurmanın üzerinde kalsa da, erişilebilirlik açısından henüz sadece niş pazarı hedef alacak şekilde konumlanmamıştır. Belki de ABD’deki gibi bir konsepti yok, sadece dondurmanın kişiye özel versiyonunu müşteriye sunacak ama konsept mağaza açtıkları için her yaştan herkesin girmeden girebileceği bir konsept sunmaları gerekiyor. tereddüt. ve ürün almasalar bile zevkle ziyaret ederler.

Türkiye’de bir gerçek daha var: İnsanlar her mağazaya kolay kolay giremiyor. Belki sosyal sıralama için bir ödüldür, belki de kişisel duygulardır. Ancak bir mağaza dışarıdan ne kadar lüks görünüyorsa, o kadar çok insan girmeye korkar. Müşteriye kapılarını açan yerler onu üzmez. Biraz daha az gösterişli olmak bazen çok daha fazlasını öder, bu da Amerika’daki Hershey’s Store’da görebileceğiniz çok net bir resim. Süpermarketlerde ve hatta manavlarda vurduğumuz markalar böyle zamanlarda gösteriş yaptıklarında biraz çirkin oluyorlar söyleyeyim.

Dünya çapında bu tür “mağazaları” olan Magnum, kesinlikle diğer markaların bir adım önüne geçti ama konumuyla doğru orantılı olarak geri dönüş almasını bekliyorum.

Pazarlamada Öncü Magnum Store

Türkiye’de pazarlamanın en eğlenceli ve karmaşık kısmı olan “deneyim pazarlaması“dır. neden diye soruyorsun Çünkü insanların dünyasına girmek, dünyalarına kendilerini özel hissettirecek şeyler katmak… Tabii ki markanın o insanların hayatında özel bir yere sahip olması ve bu insanların hayatında özel bir yere sahip olması gibi durumlardan da bahsetmek mümkün. artan sadakat. . Türkiye’de son zamanlarda deneyim pazarlamasında adından söz ettiren, eminim birçoğumuzun yakından takip ettiği, hatta bazılarımızın gidip bu deneyimin bir parçası haline geldiği bir marka ve hizmet var: Magnum Store İstanbul.

Açıkcası 4-5 yıldır yurt dışında takip ettiğim Magnum Store konseptinin Türkiye’ye geleceğini duyduğumda pek heyecanlanmadım. Özellikle pazarlamacılar için harika bir görüntüleme fırsatı yaratır! Müşteri profili, tüketicinin yaşadığı ve algıladığı deneyim, bu deneyimin gerçekleştirildiği konsept gibi unsurların her biri çok önemlidir.

Burada tüketiciye nasıl bir deneyim sunuluyor bir bakalım: Kendi zevklerine ve/veya keşfetmek istediklerine göre kendi Magnum’larını yaratmak… Az önce de belirttiğimiz gibi Magnum “özel” bir markadır. Bu yüzden bu deneyimdeki her şey olduğu kadar özel olmalıdır. Magnum’unuza ekleyebileceğiniz 18 farklı malzemenin her biri benzersizdir; ve bu çeşitlerde glokalleşmenin iyi bir örneği bulunur. Dünya çapında kullanılan sosların yanı sıra pide gibi yöresel tatlar da kullanılmaktadır.

Çikolata kaplamasını, sosları ve istediğiniz sos türünü seçin. Yani tam istediğiniz gibi özel bir Magnum’unuz var. Tüm malzemelere o anda karar veriyorsunuz ve seçtiğiniz her malzeme gözünüzün önünde anında miksere ekleniyor. Örneğin Magnum o sırada kaplamasını oluşturacak çikolataya batırılır. Kısacası, her şey istediğiniz gibi: kişisel ve özel.

Tabii ki atmosfer de çok önemli, bu yüzden müşteriler bu mağazayı tercih ediyor. Dekorasyon oldukça minimalist ve zengin görünüyor. Renklerden zemin tipine, masaların konumundan Magnums maskotunun tasarımına ve yerleşimine kadar birçok detay en ince ayrıntısına kadar düşünüldü. Konseptin en önemli parçalarından biri de tabii ki çevre.

Müşteri profili hakkında konuşmak için çok erken. Henüz yerleşik bir müşteri tabanı yok; çünkü: Her kesimden insan farklı nedenlerle mağazayı ziyaret ediyor. Bazıları geçen yaz gittikleri Avrupa kentinde ziyaret ettikleri Magnum mağazasını hatırlıyor, bazıları ise böylesine popüler ve zengin bir ürünün bir “kimlik kanıtı” olduğunu düşünüp burayı tercih ediyor. Beklentiler bu gruplar arasında büyük farklılıklar göstermektedir.

Malzemelerimi seçme zamanım geldi. Seçenekleri incelediğimde görsel değeri ve lezzeti yüksek ürünler yer alıyordu. Malzemeleri miksere ekledikten sonra kendimi çikolata bölümünde buldum. Burada Magnum dondurmam seçtiğim çikolataya batırıldı, seçtiğim ürünler özenle üzerine döküldü ve benim seçtiğim bir sos kullanıldı.

Çok heyecanlandığım bu pazarlama deneyimini tabii ki yaşamak istedim ve Bağdat Caddesi’ndeki Magnum Store‘a gittim. Hafta içi olmasına rağmen gün içinde kasaya ulaşmak için rastgele 10 dakika sıra bekledim. Gerçekten büyük bir ilgi var. Magnum Marka Müdürü Göze Hanım’dan bizzat öğrendiğim kadarıyla Magnum Store İstanbul da rekor kırdı; Açılış gününde, daha önce diğer Magnum mağazalarında satılan tek bir günde satılan Magnum sayısının 1,5 katından fazla.

Sonuç: Dondurmanın mı yoksa bu deneyimin mi daha tatlı olduğunu bilmiyordum. Genel olarak mağazayı ziyaret edenlerin algılarına bakacak olursak, kendince özel kategoride bir ürün almanın, mağazayı keşfetmenin ve statü belirleyicisi olarak gördükleri bu markayı hayatlarının bir parçası haline getirmenin bir parçası olduğunu düşünüyorum. , önce gelir. Bu deneyim, hem maddi hem de manevi olarak “marka denkliğini” artırması açısından da çok değerlidir. Normal çeşitlerin satış fiyatının yaklaşık 2 katı fiyat politikası ile oldukça az alıcı bulması da ilginçtir. Magnum Store İstanbul, pazarlama stratejisi ve halkla ilişkiler kampanyası olarak başarılı bulduğum bir işletme.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.