Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Logo Tasarlayarak Para Kazanmak

0

 Logo Tasarlayarak Para Kazanmak

 

Logo, bir kurumun, birliğin ya da şirketin kimliğidir. Hedef kitlenin görsel algısına hitap ederek kişilerin kafalarında yapılanma ile ilgili çağrışımlar uyandırmaktadır. Bu nedenle logo tasarlamak, basit ama önemli bir iştir. Eskiden bu işi yalnızca profesyonel grafik tasarımcıları yapabilmekteydi. Günümüzde hem profesyonel kişiler hem de bu işe yeni başlayan kişiler, logo satma yerleri üzerinden tasarımlar yapabilmektedir.

Logo yapmak, evden para kazanmanın  en iyi yöntemlerinden biridir. Logo tasarımı yaparak para kazanmak isterseniz internet üzerinden kendinizi geliştirebileceğiniz birçok kaynak bulabilirsiniz.

 

Logo Nasıl Tasarlanır?

 

Logo tasarımında, görsel ya da metin kullanılmaktadır. Logolar kullanılacak olan kurumsal dokümanlara ve ürünlere basılmaktadır. Bir kurumu doğru şekilde temsil edecek logoyu tasarlamak için logo nasıl tasarlanır? Diyen kişilerin, takip etmesi gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Marka Kimliğini İyi Kavramak

 

Logonun temel amacı kurumsal kimliği temsil etmektir. Hizmet verdiğiniz şirket ya da diğer kurumların temel amaçlarını, vizyonlarını ve misyonlarını doğru kavrayabilirseniz, ortaya ideal bir logo çıkarabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ilk olarak iyi bir araştırma ve derinlemesine görüşmeler yapmanız gerekir. Müşteri beklentilerine ve sektöre göre çalışmalar yapmak, işinizin kalitesini arttıracaktır.

 

İyi Markalardan Örnek Almak

 

Logo ne kadar güzel olursa olsun, ait olduğu kurum ile aynı dili konuşmuyorsa hedefine ulaşmamaktadır. Logo çalışması yapmadan önce iyi örnekler incelemeniz gerekir. Başarılı şekilde tasarlanan bir logonun, nelere işaret ettiğini ve nasıl algı yarattığını anlamak çalışmalarınıza yön verecektir.

 

Yöntem Belirlemek

 

Logo çalışmasına başlamadan önce bir yöntem belirlemeniz gerekir. Hizmet vereceğiniz kurum için klasik mi sade mi olmanın yoksa iddialı söylemlerin öne çıkması mı gerektiğini belirleyin. Kullanacağınız fontlar, renkler, metinler ya da görseller, yönteminize göre değişiklik gösterecektir. Logo yaparak para kazanmak isteyen kişilerin mutlaka bu saydığımız noktalara dikkat etmesi gerekir.

 

Logo Türü Seçmek

 

Piyasada birçok türde logo bulunmaktadır. Logo türleri ile ilgili bir sıralama yapacak olursak;

  1. Kelime kullanılan logolar,
  2. Harf ya da baş harflerin kullanıldığı logolar,
  3. Sembol logolar,
  4. Soyut kavramlı logolar,

Logo tasarlarken kişilerin saydığımız bu seçenekleri dikkate alması gerekir.

 

Logo Ögelerini Belirlemek

 

Logonun temel ögeleri bulunmaktadır. Bunlar logo şekli, renk kombinasyonu ve fonttur. Öncelikli bir logo şekli seçmeniz gerekir. Geometrik şekilleri kullanabileceğiniz gibi soyut ya da organik şekilleri de tercih edebilirsiniz. Ardından kullanacağınız renk kombinasyonuna karar vermeniz gerekir. Analog renkler kullanabileceğiniz gibi birbirini tamamlayan renklerde kullanabilirsiniz. Logo içerisinde harf kullanımı olacaksa font seçimi yapmanız gerekir. Logo ögelerini seçerken, kullandığınız yöntem ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

 

Örnek Çalışmalar Yapın

 

Somut bir çalışma üzerinden konuşmak, zamanı kullanmak ve başarıyı arttırmak için oldukça önemlidir. Örnek logo çalışmaları yapmak, logo satmak için size yardımcı olacaktır.

 

Logo Tasarlayarak Nasıl Para Kazanılır?

 

Mevcut eğitimler ve araçlar ile logo tasarlayarak para kazanmak oldukça kolaydır. Zor olan şey ise bu kazancı arttırmak ve sürekli hale getirmektedir.

Logo tasarım işine yeni başlıyorsanız ilk olarak iyi bir ön çalışma yapmanız gerekir. Ön çalışma, kendinize bir vizyon oluşturmanız için size yardımcı olacaktır. Dışarıdan bir göz olarak, en başarılı logoları incelemeli, hikayelerini dinlemeli ve şirket ile ilişkisine dair notlar almanız gerekir. Kendinizi tasarımı yapan kişinin yerine koyarak nasıl bir tasarım oluşturabileceğinize dair düşünmek, sizi başarıya götürecektir.

 

Logo Tasarımı Yaparak Satış Yapabileceğiniz Siteler

 

Logo tasarımı yaparak gelir elde etmek yalnızca üretim işi değildir. Ne kadar kaliteli iş yaparsanız yapın, pazarlama yapamadığınız sürece kazanç sağlamak zor olacaktır. Yeni başlayanlar için en kolay yol, logo satma siteleri ile çalışmalar yapmaktır. Logo yapıp satabileceğiniz siteler ile ilgili açıklama yapacak olursak;

 

Bionluk.com

 

Serbest çalışan kişilerin ürünlerini satmaları için tasarlanan bu site, logo tasarımcıları tarafından da kullanılmaktadır. Site çalışmaları minimal, kurumsal ve 3D gibi farklı kategorilerde sınıflandırmaktadır. Her kategori için farklı fiyatlandırma yapılmaktadır.

 

SadeceOn.com

 

Bu site, referans konusunda puanlama yöntemini kullanmaktadır. En başarılı tasarımcıların yaklaşık 200 kişiden tam not aldığı görülmektedir. Platformda yeni tasarımcıların sayısı da oldukça yüksektir. Logo yapmak, sizin için yeni bir gelir kaynağı olacaksa bu platform ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

İdemama.com

 

Firmaları ve tasarımcıları bir araya getirmek için kurulan bu site, kurulduğu günden bu güne kadar 20 bini aşkın logoyu sahibine kavuşturmuştur. Logo tasarımı konusunda uzmanlaşan sitede, proje bazlı teklif verilmektedir. Şirket, gelen teklifler üzerinden değerlendirme yaparak çalışmak istediği kişiye belirlemektedir. Memnun kalınması halinde kişiye özel projelerde yayınlanmaktadır.

 

Logo Tasarlayarak Ne Kadar Para Kazanılır?

 

Logo tasarlayarak kazanacağınız para, ürünlerinizi pazarlama yöntemine ve deneyiminize göre değişiklik göstermektedir. Serbest şekilde çalışan grafik tasarımcıları, logo tasarımı başına 1500 TL para kazanabilmektedir. Grafiker olmadan logo tasarlayan kişiler ise farklı zorluktaki tasarımlar için farklı fiyatlar almaktadır. Piyasada logo tasarım fiyatları, logo türlerine göre 80 TL ile 550 TL arasında değişim göstermektedir.

 

Logo Tasarımına Kimler İhtiyaç Duyar?

 

Şirketler, logo tasarımı için en çok talepte bulunan kişilerdir. Özellikle yeni kurulan ya da kurumsallaşma konusunda adım atan şirketler, kendi kimliklerini oluşturabilmek için logo tasarımına ihtiyaç duymaktadır. Bunların yanı sıra kurumsal şirketler belirli bir dönem sonunda farklılık yaratmak için logolarını yenileyebilmektedir. Piyasaya yeni sürülecek olan bir ürün için şirketin mevcut logosu dışında farklı bir logoya da ihtiyaç duyulabilmektedir.

Talebin firmalarda yoğunlaşmasının nedeni şirket sayısının çok olmasından kaynaklıdır. Logo nasıl satılır? Diyen kişiler için Pazar oldukça geniştir. Potansiyel müşteriler bulunarak logo satmak oldukça kolaydır.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.