Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Hikaye Yazarak Para Kazanmak

4

Hikaye Yazarak Para Kazanmak

Hikaye yazarak para kazanmak, Hikaye dediğimiz şey genel olarak kısa öykülerden oluşmaktadır. Hikaye yazarak para kazanma, son zamanlarda pek çok kişinin tercih ettiği para kazanma yollarından bir tanesidir. Bunun sebebi de son zamanlarda insanların uzun romanlar gibi kitapların yerine kısa, az ve öz olan hikayeleri okumayı daha çok tercih ettiğidir. Hal böyle olunca da hikaye yazarak para kazanma sektöründe de hızlı bir şekilde büyüme yaşanmış oldu.

Okunan hikayelerden en çok rağbet gören türlerden bir tanesi de hayat hikayeleridir. İnsanların kendi yaşadıklarını ya da bir başkasının yaşadıklarını yazıya dökmesi ve yaşanan olaylar okuyucuların çok fazla ilgisini çekmesi ile beraber yazılma oranını da arttırmıştır. Okuyucuların roman veya diğer kitaplardan hikaye tarzına geçiş sebebinin temeli ise gün içinde vaktin kısa olması yüzünden ve iş hayatı dolayısıyla insanların aldıkları kitapları uzun bir süre boyunca okuyup bitirememesi diyebiliriz. Zamanın değişmesiyle beraber insanlar her şeyin kısa bir sürede olup bitmesini beklemekte ve bu yüzden kalın, uzun romanlar yerine artık hikaye okumayı tercih etmektedirler. Bu yüzden kitap sektörü de hikayeye yönelmek zorunda kalmıştır.

Kitap yazarları yönünden de hikaye yazmak uzun bir roman yazmaktan daha kolaydır. Ayrıca romanda sürdürebilirlik zorlasa da hikayelerde öyle bir sıkıntı bulunmamaktadır. Her insanın hayatında yaşadığı pek çok an olduğu için bunlar hikayeye kolayca dökülebilir. Peki hikaye yazarak nasıl para kazanılır?

Tişört Tasarlayarak Para Kazanmak 

Hikaye Yazarak Para Kazanmak 2

Çevrimiçi Kısa Hikaye Nedir? Nasıl Yazılır?

Çevrimiçi kısa hikayeler yazarak para kazanmak isteyenler için bu imkanı sağlayan çok sayıda internet siteleri bulunmaktadır. Bu internet sitelerine kısa hikayeler, denemeler, şiirler ya da düzyazılar yazarak para kazanabilirsiniz. Bu iş imkanı sağlayan sitelere üye olmak için hiçbir ücret gerekmemektedir. Bir sıralamaya bağlı kalmadan istediğiniz türde yazdığınız yazıları bu sitelere göndererek karşılığında ‘ödül’ mahiyetinde paralar kazanabilirsiniz. Eğer yazarlığınız iyiyse bu sitelere ayrıca yine çevrimiçi olarak kurgu yazılar da yazabilirsiniz. Ayrıca bu imkanı sağlayan siteleri inceleyerek kaç kelime başına ne kadar ücret ödediğini ve ayrıca farklı bir koşulları varsa onu anlatan bilgi veren yazılarını inceleyerek aralarından seçim yapabilirsiniz.

 

Hikayelerinizi Fiziki Kitaba Dönüştürmelisiniz

Son yıllara bakıldığı zaman hikaye kitapları da eskiye göre daha fazla sayıda kitapçı raflarında bulunmaya başlamıştır. Sadece kitap dükkanlarında değil internetten online olarak kitap satan firmaların da çok satanlar bölümlerinde çok fazla hikaye kitabı da bulunmaktadır. Eğer siz de hikaye yazıyorsanız yazdığınız hikayeleri kitaba dönüştürebilir böylelikle para kazanabilirsiniz.

Son zamanlarda yayınevlerinde de fazla bir artış olduğu için kitap basmak artık daha kolay bir hale gelmiştir. Yazdığınız kitabı ücretsiz bir şekilde basacak yayınevi yoksa eğer çıkan maliyeti kendiniz karşılamak koşulu ile kendi kitabınızı kendiniz bastırabilirsiniz. Böylelikle kitaptan kazanacağınız tüm gelirler de size kalmış olur. Kitap basmanın maliyeti de ne kadar basılacağına göre değişmektedir. Örneğin 5000 adet kitap basmak isterseniz ortalama 10.000 TL gibi bir gideriniz olacaktır. Herkes bu riski almak istemese de yazdığı hikayeye güvenen birisi için karşılığını kolayca alabileceği bir gider olarak düşünülebilir.

Evden Günlük 100 TL Kazanmak

Yazdığınız Hikayeleri E – Kitap Olarak Satabilirsiniz

Teknolojinin gelişmesiyle beraber cep telefonu kullanımı da küçükten büyüğe çok sayıda artmış bulunmaktadır. Cep telefonlarında bulunan kitap okuma uygulamaları ile çoğu kişi yanında kitap taşımak yerine telefonundan okumayı tercih etmekte ve e – kitap uygulamalarına da çok fazla ilgi göstermektedir. Eğer hikaye yazıcısıysanız yazdığınız hikayeleri e – kitap pazarında satışa çıkartabilirsiniz. Bu konuda meşhur olan siteler bulunmaktadır. Bu e – kitap pazarlarına ilk önce yazdığınız kitapları ücretli bir şekilde koyuyorsunuz daha sonra kitabınız eğer satılırsa her satışta ödeme alıyorsunuz. Eğer böyle aracılar ile kitabınızı satmak istemiyorsanız da kendiniz bir web sitesi açabilir ya da sosyal medya hesaplarınızdan yazmış olduğunuz kitabı satabilirsiniz.

Yazdığınız Hikayeleri Wattpad’ de Yayınlayabilirsiniz

Bütün dünyada en çok bilinen ve en çok kitap okunan uygulamalardan bir tanesi de Wattpad’dir. Her ne kadar uygulamanın dili Türkçe olmasa da içerisinde pek çok Türk yazara ve onların yazdığı Türkçe kitaplara yer vermektedir.

Wattpad uygulamasında en çok ilgi gören kitaplar ücretli bölümün içinde bulunurlar. Böylelikle buradaki hikayeler ne kadar okunursa yazarına da o kadar ödeme yapılır. Ücretli bölüme geçmek normal bir üyelik ile mümkün olmuyor. Çünkü yazarlar ücretli bölüme yazdıkları hikayelerin beğenilme oranına göre davet edilerek alınmaktadır.

Eğer yazdıklarınıza güveniyorsanız Wattpad üzerinden hikayelerinizi yayınlayabilirsiniz. Hikaye yazarak para kazanma, eğer yazdıklarınız beğeni alırsa kabul edilirsiniz ve ücretli bölüme geçiş yaparak çok daha fazla para kazanma imkanı bulabilirsiniz. Ancak buradaki tek sorun eğer hikayeleriniz ücretli bölümde değilse maalesef para kazanamıyorsunuz. Wattpad’ de ücretli bölümdeki hikayeler 1000 okunmaya 30 TL ücret almaktadır.

Yazdığınız Hikayenin Telif Haklarını Satabilirsiniz

Hikaye yazarak para kazanmak isteyenlerin son seçeneği de yazdıkları hikayelerin telif hakkını farklı yayınevlerine ya da farklı yazarlara satarak para kazanmaktır. Eğer hikayenin ilk yazarı sizseniz, yazdığınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yapılan sözleşmeye bağlı kalarak yazdığınız hikayeleri yayınevine ya da yazarlara satma hakkınız bulunur. Hikaye yazarak para kazanma Eğer hikayeniz başarılı olursa farklı yayınevlerine ya da bazı yazarlara mail atabilir ve hikayeniz hakkında görüş alarak yazdığınız hikayeyi onlara satabilirsiniz. Bu yöntem kitap sektöründe çok fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle pek çok yayınevi bu tarzda yazılan kitapları satın almak için yetkili birimler açmıştır. Hikayeniz başarılı olursa eğer bu birimlerden teklif almanız da çok yüksek bir ihtimaldir.


4 Yorumlar
 1. Sabi diyor

  Merhaba, güzel hikayeler , masallar yazarım isteyenler benimle iletişime geçe bilir 🙂

 2. Siyah diyor

  Benimle iletişime geçmeye ne dersi? Hadi seni bekliyiru!

 3. zoritoler imol diyor

  Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch! “Whenever you have an efficient government you have a dictatorship.” by Harry S Truman.

 4. Züleyha diyor

  Bende çok iyi hikâye roman yazarım
  Hatta gerçek hayattan esinlenerek aşiret töre dram tarzı yazılar yazabilirim

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.