Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Güneş Enerji Sistemi Kazançları Ve Maliyeti

0

Güneş Enerji Sistemi Kazançları Ve Maliyeti

Güneş enerji sistemi kazançları ve maliyeti güneş enerjisi Nasıl elektrik üretilir ve Devlete elektrik satılır? Ev için güneş enerjisi sistemi nasıl kurulur Yasal izinler nelerdir?

Güneş enerji sistemi güneş panelleri kurarak para kazanın. Bir güneş paneli çiftliği ile pasif gelir elde edin. Evlerin çatılarına güneş panelleri kurularak evin tüm elektrik ihtiyacının güneş enerjisi ile karşılanması gibi konuları konuşacağız.

Bu yazımda sizlere A’dan Z’ye güneş enerjisi santrali nasıl kurulur ve para kazanılır onu anlatacağım. Güneş enerjisi çok merak edilen bir konu olduğu için sizler için iyice araştırdım. Güneş enerjisi kurulum maliyeti ne kadar, ne kadar tasarruf edersiniz, güneş enerjisi santrali kurmak şu anda mantıklıysa tüm bu soruları cevaplamaya çalışacağım.

Güneş Enerjisi Fiyatları Güneş Paneli Kurulumunun İadesi Ve Paraya Çevrilmesi

Öncelikle güneş enerjisi ile elektrik üretimini iki şekilde yapabilirsiniz. Eviniz müsaitse ve evinizin çatısı veya cephesi genişse, çatınıza Güneş Enerjisi Üretimi veya çok üzerine Güneş Enerjisi Santrali ile Güneş Enerjisi Üretimi kurun.

İlk madde ile başlayalım. Evin çatısına veya cephesine kuracağınız güneş panelleri ile ne kadar elektrik üretebilir ve ne kadar satabilirsiniz?

Kapalı Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi

Eviniz tek aile ise çatısına elektrik sistemi kurabilirsiniz. Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, çatıda güneş enerjisiyle elektrik üretimini tüm sahipleri onaylarsa, çatınıza ve cephenize güneş panelleri koyarak ve elektrik üreterek fazla elektriği de satabilirsiniz.

10 kilovatlık bir sistem için çatınızın veya binanızın güney tarafında 80 ila 90 metrekarelik bir alana sahip olması gerekir.

Önceki düzenlemelerle konut aboneleri için 10 kilovata, tüm işletmelerde ve kamu kurumlarında 5 megavata kadar öz tüketim fazlasının satılması mümkündü. Bu tür bir alanınız varsa, izinlerin zamanı gelmiştir.

Çatıya güneş paneli kurmak isteyenler, güneş panelinin kurulacağı dağıtım şirketinden ve proje onayı için TEDAŞ’tan talep etmelidir.

Daha sonra belediyeden çatı statiği belgesi ve imar değişiklik belgesi alınmalıdır.

Bir güneş paneli kurulum şirketi (Solar Installer EPC) ile konuştuğunuzda size süreç hakkında detaylı bilgi vereceklerdir. Buradaki daha büyük soru, 10 kilovatlık bir güneş enerjisi üretim sisteminin ne kadara mal olacağı ve ne kadar tasarruf edeceği.

10 KW’lık bir çatı güneş enerjisi sisteminin maliyeti 12.000 $ ile 14.000 $ arasında değişmektedir.Bu sistemin bir konut için aylık karlılığı 900 TL civarındadır. Aylık elektrik tüketiminiz 500 TL ise her ay yaklaşık 300-400 TL kazanacaksınız.

Jel Akü Fiyatları + Jel Akü Fiyatları

Kısacası yatırım yaptığınız güneş enerjisi üretim sisteminin parasını ortalama 7-8 yılda ödüyorsunuz ve sonrasında kar etmeye başlıyorsunuz.

Bu sistemlerin kullanım ömrü güneş panelinin tipine göre 25 ile 30 yıl arasındadır.

Peki elektriğin satış fiyatı ne kadar? Güneş enerjisi üretim sistemi ile ürettiğimiz elektriği kullandığımızda kw cinsinden fiyat 0,72 krş civarındadır. Yani elektrik faturamız hesaplanırken 0,72 krş üzerinden hesaplanmaktadır.

Şarj Kontrol Cihazı + Güneş Kablosu

Ancak mashupization sonrası fazla elektrik satışlarının kW cinsinden fiyatı 0,3 kr yani kullandığımız elektriğin kW cinsinden fiyatı 0,72 kuruştan hesaplanıyor ve sattığımız elektrik 0,36 kuruş oluyor.

Karada Güneş Sistemi Kurulumu

Diyelim ki bir arsa sahibisiniz veya bir arsa satın alıyorsunuz ve oraya bir güneş paneli çiftliği kuracaksınız. Daha büyük ölçekte bir iş yapacaksınız. Bunun maliyetine kısaca bir göz atalım. Kendi güneş santralinizi kurduğunuzda, ürettiğiniz enerjiyi elektrik dağıtım acentenize satarak para kazanmanız mümkün.

Özellikle bu santrali güneş enerjisi veriminin daha yüksek olduğu güney bölgelere kurarsanız kazancınız daha yüksek olacaktır.

Üzüm Bağlarından Güneş Enerjisi

Güneşe maruz kalma potansiyeli yüksek olan yerler kırmızı ve sarı olarak, güneşe daha az maruz kalan yerler ise mavi ve açık mavi olarak görünür.
Güneş Enerji Sistemi Kazançları Ve Maliyeti 2

Türkiye’nin Güneşlenme Potansiyeli Haritası

Sonuç olarak Güneydoğu Anadolu bölgemizde yıl boyunca 2.993 saat,

Akdeniz bölgemizde 2.956 saat,

Doğu Anadolu bölgemizde 2.664 saat,

İç Anadolu bölgemizde 2.627 saat,

Ege bölgesinde 2.738 saat,

Marmara’da 2.409 saat,

Karadeniz bölgemizde 1.971 saat

Yıllık güneşlenme süresi vardır.

Bu tabloya göre en az güneşlenme Karadeniz’de görülmektedir. Bölgelerin güneşlenme süresini dikkate alarak yatırımlarınızı yapabilir ve bu durumda daha fazla para kazanabilirsiniz.

Öncelikle büyük ölçekli bir yatırım olan 1 megavatlık güneş tarlasının kurulmasını inceleyelim. 1 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali’nin Elektrik Üretim Sistemi için 21.000 m2 arazi gerekmektedir. Güneş paneli kurulumunun paraya çevrilmesi için bu değerleri göz önünde bulundurmalısınız.

Güneş Enerjisi Üretim Tesisi İçin Arazi Özellikleri

Güneş enerjisi santrali kurmak istediğiniz arazinin özellikleri;

İl Tarım Müdürlüğü “kuru marjinal tarım arazileri” hakkında rapor vermelidir.

Trafo Merkezinden maksimum 20 km uzaklıkta olmalıdır.

Yine en gerekli kriterlerden biri gün boyu güneşlenme potansiyelinin yüksek olmasıdır. Yani bir tepenin eteğinde veya güneşi kapatan bir yerde değil, açık alanda olan talebin kabul edilmesi önemlidir. Araziniz bu şartları sağlıyorsa İl Tarım Müdürlüğünden rapor ve diğer tapu vb. tapu istenecektir. Belgeler ile lisanssız elektrik üretimi için bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketine başvurunuz.

Güneş Enerjisi Üretimi Başvuru Süreci

Bağlı olduğunuz trafo merkezinde lisanssız elektrik üretimi için uygun bir alan varsa başvurunuz onaylanır; aksi halde reddedilir. Ancak ileride tekrar başvurabilirsiniz.

Başvurunuz onaylandıktan sonra, arazinizde size bir çağrı mektubu gönderilir. Çağrı mektubunu aldıktan sonra deneyimli bir elektrik mühendisinin güneş enerjisi santrali projesi çizmesi gerekmektedir. Tedaş projeyi onayladıktan sonra araziniz üzerinde yapacağınız işlemler için bağlı olduğunuz belediyeden imar izni almanız gerekmektedir.

Peki 1Mw lisanssız bir güneş enerjisi santralinin yaklaşık maliyeti nedir? Bütün bu elektrik santralinin maliyeti ne kadar?

Yaklaşık 1.2180.000,00 ABD dolarıdır. Araziniz varsa, gerekli izinleri aldıysanız ancak tesis kuracak paranız yoksa ne yapabilirsiniz?

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimine Kredi Fırsatı

  1. Banka kredisi alabilirsiniz Türkiye’deki bankalardan kredi ile lisanssız elektrik üretim tesisi, yani güneş tarlası maliyetinin %90’ını %10 sermaye şartı ile finanse edebilirsiniz.

Türkiye’de lisanssız elektrik üretimi için bazı yabancı kaynaklı şirketler yap-işlet-devret modelini uygulamaktadır. Özellikle Alman ve Çinli firmalar arazilerine yapacakları yatırımı yap-işlet-devret modeliyle %100’e varan oranlarda finanse ediyor.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi Devlete Elektrik Satışı

Devlet, ürettiği elektriğin 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu kapsamında belirlenen fiyatlardan 10 yıl süreyle satın alınmasını garanti eder.

Ülkemizde bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcileri desteklemek amacıyla, ilgili kanun hükümlerine göre KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti de teşvik belgesinde yer almakta olup, ilgili kuruluşların ruhsat ve izinlerinin alınmasını müteakip, yatırım teşvik belgesi.

2018 yılında alınan bazı kararlar sonucunda üretilen elektriğin satış fiyatının önemli ölçüde düşmesi nedeniyle güneş enerjisi santrallerinin karlılığı önemli ölçüde düşmüştür. Ayrıca ürettiğiniz fazla elektriği satmak istediğinizde genellikle trafo kapasiteleri maksimum seviyede olduğu için reddedilir.

Tabii ki şu anda büyük santraller kurmak zor (2020), ancak hazır bir santral satın almak mümkün. En azından evinizin çatısına veya cephesine güneş enerjisi santrali kurarak, en azından kendi elektrik enerjinizi karşılayabilir ve bundan az da olsa para kazanabilirsiniz.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.