Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Girişimci İnsanın Özellikleri Nelerdir?

1

Girişimci İnsanın Özellikleri Nelerdir?

Girişimcilik oldukça geniş bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Ancak her girişimcilik işinde;

 • Uzun vadede
 • Kısa vadede planlanan süreç içerisinde kâr elde etmek bulunmaktadır.

Sosyal girişimcilik faaliyetlerinin bir kısmında bile kâr amacı bulunması bu işin ortak özelliklerinin bulunduğuna işaret etmektedir. Faaliyetlerinde bulunan ortak özelliklerin bazıları girişimcilerde de kendini göstermektedir. İşte sizler için girişimcilerin ortak özelliklerini derlediğimiz içerikler. Özellikleri değerlendirerek siz de bir girişimci olup olmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Girişimcilerin Özellikleri

İsmini duyurmuş başarılı girişimci özellikleri arasında sayılabilecek onlarca farklı madde bulunmaktadır. Bu neden yüzünden maddeler üzerinden ilerleyerek açıklamalar yapılması uygundur. Genel manada girişimcilerin;

 • Azimli
 • Yaratıcı
 • Kararlı olmaları gerekmektedir.

Günümüzde pek çok girişim örneği yüksek paralar kazandırmaktadır. Ancak örneklerin tarihleri incelendiğinde ne kadar zorluk yaşandığı net bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu tür girişimlerin altında imzası olan bireyler azimli ve kararlı olmamaları halinde bu zamanlara erişim de sağlayamamış olacaklardır. Özellikle piyasalar tarafından ortaya çıkarılan engellere ya da başarısızlıklara karşı dirençli olmak girişimcilikte oldukça önemlidir.

Yaratıcılık girişimcilerde hangi özellikler olmalı sorusu için verilen en önemli yanıtlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde hemen her alanda bir girişim örneği olduğu için başarılı olmak kolay değildir. Kişilerin piyasada tutunabilmeleri ve müşteriler tarafından tercih edilebilmeleri için mutlak surette yaratıcılık özelliğine sahip olmaları gerekmektedir.

Başarılı Girişimcilerin Ortak Özellikleri

Bu zamana kadar başarılı olanlar kadar başarısız olan girişimcilere de onlarca farklı örnek verilmiştir. Burada önemli olan nokta bireylerin başarılı girişimci özellikleri nedir konusu değerlendirmeleridir. Böylece girişimci olmak isteyenler ona göre bir yol haritası çizebileceklerdir. Markaları ile isimlerini dünyaya duyurmuş olan girişimcilerin;

 • İşlerine tutku ile bağlı oldukları,
 • Karşılarına çıkan durumlar karşısında esnek hareket edebildikleri,
 • Çözüm odaklı ilerledikleri bilinmektedir.

Tutku, özellikle yeni fikirlerin hayata geçirilmesinde olmazsa olmazlardan biri olarak tanımlanmaktadır. Bu şekilde girişimciler karşılarındaki insanları da ikna edebilir hale gelmektedir. Bireyler her ne kadar istekli olurlarsa olsunlar karşılarına muhakkak belli engeller çıkacaktır. Engelleri çözmede istekli, esnek ve pozitif olmayan girişimciler istedikleri neticeleri alamayacaklardır. Bu neden yüzünden en başarılı girişimcilerin özellikleri arasında bunlara da yer verildiği bilinmektedir.

Girişimcilerde Olması Gereken Özellikler

Özgüven girişimci insanların özellikleri arasında belki de en önemlilerinden biridir. Girişimcilerin;

 • Kendilerine
 • Projelerine
 • Ekiplerine muhakkak güven duymaları gerekmektedir.

Bunun için de işlerin aceleye getirilmemesi gerekmektedir. Girişimcilikte başarı elde edilebilmesi açısından özellikle ekip tercihi konusunda ince eleyip sık dokunması tavsiye edilmektedir. Çünkü bu alanda yapılan hatalar yanlış kararların verilmesine neden olacaktır. Kararların yanlış olması da otomatik olarak girişimin ana hatlarında sıkıntı çıkmasına hatta ilerleyen zamanlarda başarısız olunmasına yol açacaktır.
KOSGEB Girişimcilik Belgesi Alma Şartları

Girişimcilik Özellikleri Nelerdir?

Önemli girişimcilik özellikleri kapsamında merak da değerlendirme altına alınmaktadır. Bu zamana kadar ismini duyurmuş olan girişimcilerin hayat hikayeleri dinlendiğinde hemen hepsinin meraklı kişilikler olduğu gözlemlenecektir. Girişimciler;

 • Sorunların kaynağını,
 • Neden sorunların büyüdüğünü,
 • Çözüm yollarının ne olduğunu genel manada merak eden insanlardır.

Ancak merak girişimcilikte tek başına herhangi bir işe yaramayacaktır. Girişimcilerin aynı zamanda araştırma konusunda da hevesli olmaları gerekmektedir. Böylece bir sorunun çözümünün nasıl yapılması gerekliği konusunda farklı fikirler ortaya çıkmış olmaktadır. Girişimcilikte farklı fikirlerin değerlendirilmesi ve beyin fırtınası yapılması da önemlidir. Bundan kaynaklı olarak girişimcilerin yeni fikirlere açık olmaları lazımdır. Zaten girişimcilik önemli özellikleri arasında yeni fikirlere açıklık da bulunmaktadır. Fikirler arasında sadece çözüm sunanlar değerlendirilmemektedir. Çözümlerin;

 • Kısa vadede
 • Minimum maliyet
 • Minimum çaba ile gelmesi halinde fikirler değerlendirmeye alınmaktadır.

Her Girişimcide Olması Gereken Özellikler

Girişimci insan özellikleri arasında;

 • Piyasaların güncel olarak takip edilmesi,
 • Önceden piyasalar hakkında tahminlerde bulunulabilmesi,
 • İletişim konusunda sorun yaşanmaması,
 • Geniş çevre bulundurulması da yer almaktadır.

İleri görüşlülük burada altı önemle çizilen konulardan biridir. Örneğin salgın kapsamında pek çok girişimci çok ciddi gelirlere imza atmışlardır. Bazı girişimciler daha ülkemizde herhangi bir hastalık tanısı olmadan kolonyadan belli temizlik ürünlerine kadar yatırımlarını yapmışlardır. Aynı şekilde bu alanda dezenfektan üzerine yeni iş kolları kuran girişimcilere de denk gelinmektedir. Bahsedilen girişimcilerin tamamı atmış oldukları bu adımlar sayesinde gelirlerini katlayabilmişlerdir. Görüldüğü üzere hem piyasaların takip edilmesi hem de gerekliliklerin önceden tahmin edilebilmesi girişimcilikte para kazandırmaktadır.

Yaratıcı Girişimcilerin Özellikleri

Pozitif düşünceye sahip olmayan insanların başarılı girişimci olması beklenmemektedir. Girişimciler durum şartları her ne olursa olsun her daim bir çıkış yolu olacağına inanan kişilerdir. Girişimcilerde özellikler başlığı altında rakiplerin küçümsenmemesi de bulunmaktadır. Zira bahsedilen küçümseme olgusu pek çok ismin alanlarında başarısız olmalarına neden olmuştur. Bundan kaynaklı olarak girişimciler kendi alanlarında rakip olan firmaların içeriklerini önemle değerlendirme altına almak zorundadır. Konular hakkında ekip toplantıları gerçekleştirmek, ekip arkadaşlarının fikirlerini almak da başarılı olan girişimcilerde muhakkak olan özelliklerdendir. Siz de verilen özelliklere göre kendi girişimcilik kariyerinize başlayabilir ya da kariyerinizi düzenleyebilirsiniz.


1 yorum
 1. zoritoler imol diyor

  Hey very cool web site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I’m happy to find so many useful information here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.