Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Fıkra Yazarak Para Kazanmak

11

Fıkra Yazarak Para Kazanmak

Fıkra yazarak para kazanmak, fıkra yazarlarının hayalleri arasında. Çok kolay olmasa da yeterinde çalışıp çaba gösterdiğiniz takdirde fıkra yazarak para kazanmak mümkün. Fıkra yazarak nasıl para kazanılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Fıkra Nedir?

Öncelikle fıkra nedir sorusuna cevap vermek gerek. Bilindiği üzere Türk edebiyatında iki fıkra çeşidi bulunuyor. Bunlardan biri köşe yazısı olarak karşımıza çıkarken, diğeri ise güldürücü özelliği olan kısa metinler olarak biliniyor. İkisinin de ne olduğuna kısaca göz atalım.

Köşe Yazısı Olan Fıkra Nedir?

Gazete ya da dergi gibi süreli yayınlarda güncel siyasi, kültürel, sosyal olaylar hakkında yazılabilen ve belirli periyodik aralıklarla yayınlanan kısa yazılar köşe yazısı olarak adlandırılmakta. Köşe yazılarında, herhangi bir konu sınırlaması bulunmuyor. Yazar, herhangi bir konu hakkındaki fikirlerini öznel bir şekilde ele alabiliyor. Ancak güncel problemler hakkında yazılmakta olan köşe yazılarının kaliteli olarak nitelendirilebilmesi birkaç faktöre bağlı olarak karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki, ele alınan problemin herkes tarafından anlaşılabilir yalın bir dille ele alınması. Aynı zamanda çok uzun olmaması gereken köşe yazılarında, okuyucunun dikkatini çekebilmek adına tekrara düşmemek büyük önem taşırken, akıcı bir üslup iyi bir köşe yazısının en önemli karakteristikleri arasında yer alıyor.

Fıkra Yazarak Para Kazanmak 2

Güldürücü Fıkra Nedir?

Bu fıkra türü köşe yazısından oldukça farklı özelliklere sahip. Türk Dil Kurumu sözlüğünde bu metinler, kısa ve özlü anlatımı olan, nükteli, güldürücü hikayecik olarak tanımlanıyor. Çoğunlukla anonim halk edebiyatı ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkan fıkra, çoğunlukla arkadaş ortamlarında insanları güldürmek amacıyla anlatılan kısa hikayeler olarak biliniyor. Bunun yanında Türk toplumunun fıkraları oldukça sevdiği açık. Gülmek ve güldürülmeyi sevmek bilindiği üzere yalnızca Türk toplumuna özgü bir özellik de değil. Fıkralar en çok güldürücü özellikleri ile öne çıkıyor olsa da aslında ders vermek gibi önemli işlevler de üstlenebiliyor ve sosyal problemlere işaret edebiliyor. Bu fıkraların özellikleri hakkında kısa bir bilgi vermeden geçmemek gerek.

Güldürücü Fıkraların Özellikleri

Temel olarak insanları güldürme ve eğlendirme amacı güden fıkraların özellikleri sadece bununla sınırlı değil. Fıkralar güldürmek dışında başka özelliklere de sahip.
Öncelikle fıkraların nasıl yazıldığı sorusu önem taşıyor. Fıkralar, düz yazı metinleri olarak geçiyor. Dolayısıyla bir fıkra yazarı olmak istiyorsanız, fıkralarınızı düz yazı formatına uygun olacak şekilde yazmanız gerekiyor.
Akılda kalıcı bir fıkra yazmak istiyorsanız, uzun olmamasına dikkat etmeniz gerek. Kısa ve öz, insanları kahkahalara boğabilen fıkralar uzun süreler akıllarda kalıyor.
Fıkralar uzun süreler akıllarda kalabiliyor olsa da dilden dile anlatılırken elbette değişime uğrayabiliyor. Nasrettin Hoca ya Temel fıkralarını herkesin farklı şekillerde anlattığına şahit olmuşsunuzdur.Fıkraların konuları günlük hayattan seçiliyor. Herhangi bir konu hakkında güldürücü bir fıkra yazabilirsiniz.
Fıkralar her ne kadar insanları güldürüyor olsa da sosyal ve kültürel olayları eleştirme özelliğine de sahip olabiliyor.
İçinde bulunulan toplumun duyarlılıklarını aktarıyor.
İnsanların özeleştiri yapmasını sağlıyor.
Köşe yazısı olan fıkra ile güldürücü fıkralar arasındaki en büyük benzerlik ise isimleri olarak karşımıza çıkıyor. İkisinin de düz yazı formatı ile yazılması dışında ise başka bir ortak noktaları bulunmuyor.

Fıkra Yazarak Para Kazanmanın 4 Yolu

Anlattığım fıkralara herkes gülüyor diyorsanız ve yazım yeteneğiniz konusunda iddialıysanız, günümüz dünyasında fıkra yazarak para kazanabilmeniz mümkün. İşte fıkra yazarak para kazanmanın yolları:

1) Gazetelere Metin Satmak

Gazeteler, birçok farklı türde ve tarzda metinlerin yayınlandığı süreli yayınlar olarak karşımıza çıkıyor. Hemen her gazetede bir fıkra köşesi bulunuyor. İyi bir fıkra yazarı olduğunuzu düşünüyorsanız, gazetelere metinlerinizi göndererek anlaşma yaptığınız takdirde metinlerinizi satabilirsiniz. Ancak bunun için fıkralarınızı satmak istediğiniz gazetelerin formatlarına dikkat etmeli, bunun uzun bir süreç olabileceğini kabul etmelisiniz. Fıkra yazarı olarak gazetelerden para kazanmak istiyorsanız, bu işin sancılı taraflarını da unutmamanız gerek.

2) Dergilere Metin Satmak

Günümüzde sıklıkla okunan süreli yayınlar arasında dergiler de var. Birçok farklı metin türünün yayınlayabildiği süreli yayınlar olan dergiler, birçok farklı kesime hitap ediyor. Edebiyat dergileri, bilim dergileri, karikatür dergileri gibi birçok tarzda dergi belli bir alana yoğunlaşmış ve o konuda özelleşmiş durumda. Çeşitli fıkralar yayınlayan dergilere göz atarak, iletişim adresleri üzerinden onlarla iletişime geçebilir, sizin metinlerinizle ilgilenip ilgilenmediklerini öğrenebilirsiniz. Bunun yanında kendiniz de eğlendirmek, güldürmek ve fıkra üzerinde özelleşmiş bir dergi oluşturabilir, kendi metinlerinizi üreterek bir dergi çıkarabilirsiniz. Ancak bu çok daha zahmetli bir yol olabilir. Derginizin satılabilmesini sağlamak için iyi bir strateji izlemeli, derginizi insanlara tanıtarak popülerliğini artırmanız gerekecektir. Dergi çıkarmak üzerinde iyi bir araştırma yapmanın fıkralarını kendi dergileri üzerinden paylaşmak isteyenler için çok önemli olduğunu unutmamak gerek.

3) Kitap Çıkarmak

Çok fazla fıkra yazıyorum, derlesem bir kitap olur diye düşünenler arasındaysanız bir fıkra kitabı çıkarmak fıkra yazarak para kazanmak için değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında olabilir. Kitap yazarak para kazanmak mümkün ancak bunun uzun bir süreç olacağının mutlaka bilinmesi gerekiyor. Eğer belli bir popülariteniz yoksa kitabınızın ilk çıktığı gün çok satanlar arasına girmesini beklememeli, gerçekçi olmalısınız. Bunun yanında kitabınızın yayınlandığı yayınevi kitaplarının daha çok satılabilmesi konusunda büyük rol oynuyor. İyi bir araştırma yaparak, doğru bir yayınevi aracılığıyla kendi fıkra kitabınızı yayınlayabilirsiniz.

4) Blog Yazmak

Fıkra yazarak para kazanabileceğiniz bir diğer yol blog yazmak olarak karşımıza çıkıyor. İnternet üzerinden kendinize bir blog sitesi oluşturarak fıkralarını okurlarla buluşturmaya buluşturabileceğiniz birçok ücretsiz yol da mevcut. Blog ile fıkra yazarak para kazanmak da mümkün.

 


11 Yorumlar
 1. ismail can diyor

  bi adam yolda giderken bi tane kadın demişki beyfendi kazıyı kazarsan nolur adam demişki ne olur kadında kazı kazan demiş:D

  1. Zelimxna diyor

   Yılan neden sürünür
   Çünkü zamanında okumadı

 2. kamıla diyor

  selam

 3. Serxan diyor

  Yilan neden sürünür
  Cunki zamanında okumuyu

 4. rafet diyor

  bunu nereye yazcas

 5. Nisa diyor

  Bende. Kazanmak. İstiyom

 6. Berkay diyor

  Kitap kapakları oluşturma bilgi verici yazılar oluşturma

 7. Emine diyor

  Inşallah

 8. Serkan diyor

  Tişört yapmak istiyorum

 9. Ali diyor

  Yılan neden yürüyemiyomüs
  Çünkü bacağı yokmus

 10. Hüseyin diyor

  Birgün nasretin hoca bir kaşık maya koyar dereye bir adam der nasretin hoca dere nasıl maya tutar nasretin hoca der ya tutarsa

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.