Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

En İyi Girişimcilik Filmleri 2021

0

En İyi Girişimcilik Filmleri 2021

Film izlemek hemen herkes tarafından gerçekleştirilen aktivitelerden biridir. Ancak kimileri için bu durum bir tutku haline gelmiştir. Bununla birlikte film seyretmek sadece;

 • Eğlenmek,
 • Keyifli zaman geçirmek,
 • İçinde bulunan andan kopmak gibi amaçlar ile yapılmamaktadır.

Açıklayacak olduğumuz girişimcilik filmleri girişimci olmak isteyenlere ilham da verecektir. Çünkü bahsedilecek olan filmler genellikle belli markaların kurucularının yaşadıkları zorluklar üzerinden kurgu haline getirilmiştir. Kimileri ise direk biyografi ya da belgesel kategorilerinde yer almaktadır. Böylece girişimci olmak hedefi bulunanlar ünlü isimlerin bu alanda çektikleri zorlukları görerek kendilerini piyasaya karşı hazırlayabilmektedir.

En İyi Girişimcilik Filmleri

Girişimcilik üzerine çekilmiş olan filmlerde genellikle yabancı olanlar gündemde kalmaktadır. Bu manada listelere en iyi girişimcilik film isimleri bazında giren yapımlar arasında;

 • Social Network
 • Becoming Warren Buffet
 • The Inventor Out For Blood in Silicon Valley gibileri yer almaktadır.

İçeriklerimizde bu yapımlara ek olarak farklı filmler de bulunmaktadır. İlgili başlıklar üzerinden hem yapımların isimlerini hem içeriklerini hem de hangi oyuncular ile sinema perdesine aktarıldığını öğrenebilirsiniz.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler

The Wolf of Wall Street ülkemizde “Para Avcısı” olarak vizyona girmiş olan bir yapım olarak bilinmektedir. İçerikleri sayesinde girişimcilere önerilen filmler arasında sayılmaktadır. IMDb puanı 8.2 olan filmin kalitesi buradan da anlaşılabilmektedir. Yapımda boy gösteren oyuncular arasında;

 • Leonardo DiCaprio
 • Margot Robbie
 • Jonah Hill gibi isimler bulunmaktadır.

Biyografik bir dram olarak nitelendirilen filmin konusu neden girişimciler tarafından izlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Film, Jordan Belfort isimli bir girişimciyi konu almaktadır. Henüz 24 yaşında olan Jordan hayatını küçük tahvil alım satımları ile idame ettirmektedir. Zaman içerisinde kendi işini kuran genç adam ne yazık ki parasını dürüstlük ile kazanmamaktadır. Buna karşın Jordan hiçbir önemi bulunmayan tahvilleri yatırımcılara çok ciddi rakamlara satmayı dehasıyla başarmıştır. Zaman içerisinde çevresi de değişen genç adamın başı hem ailesi hem arkadaşları hem de polis ile derde girecektir.

Ödüllü Girişimcilik Filmleri

Girişimcilik denince akla gelen filmlerden bir diğeri ise The Pursuit of Happyness olarak açıklanmaktadır. “Umudunu Kaybetme” olarak ülkemizde bilinen yapım gerçek girişimcilik filmleri arasında gösterilmektedir. Çünkü film Chris Gardner’ın kendi yaşam hikayesini kaleme almış olduğu aynı isimli kitaptan uyarlanmıştır.

Will Smith başrolünde devam eden yapımda Chris eşi tarafından terk edilmiş bir babadır. Üstelik geçim sıkıntıları çeken genç adamın bakmak zorunda olduğu bir oğlu da bulunmaktadır. Tüm umutları tükenme aşamasına geldiğinde bile borsa hakkındaki kursa devam eden genç adam başarılıyı uzun uğraşlar sonrasında yakalamaktadır. Girişimciler bu film sayesine azmetmenin ne demek olduğunu işlerinin nihayete ermesinden önce ne gibi zorluklar yaşayabileceklerini net bir şekilde görebilmektedir.

Girişimci Filmi Örnekleri

İzlenme oranlarına göre değerlendirmelerin yapılması girişimcilik filmleri listeleri bakımından farklı neticeler alınmasını sağlayacaktır. Son zamanlarda oranlar;

 • Money Ball
 • Thank You For Smoking
 • Wall Street
 • Steve Jobs
 • Joy gibi yapımların ivmelerinin yükselmekte olduğunu göstermektedir.

Apple kurucusu olarak ismini dünyaya duyurmuş olan Steve Jobs öldükten sonra hakkında pek çok farklı film çekilmiştir. Yapımların ortak olarak gösterilen özellikleri markanın birden kurulmuş olmamasıdır. İşine ailesinin garajında başlayan Steve Jobs zaman içerisinde dünyaca ünlü bir isim haline gelmiştir. Tabi bu işlerin altından kalkmasında yetenekli bir ekibin etkisi de büyüktür. Girişimcilik gözünden bakıldığında ünlü ismi anlatan filmlerde özellikle ekip çalışmasının ve profesyonelliğin altı çizilmektedir.

Girişimcilik Film Önerileri

Brad Pitt başrolü ile beyazperdeye aktarılan Money Ball da girişimcilik film tavsiyeleri arasında gösterilmektedir. Spor camiasına yakından bakılmasını sağlayan yapım 2011 imzası taşımaktadır. Zaman geçmesine karşın izlenme oranlarının yüksek olması ise filmin kalitesinin göstergelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Beysbol ülkemizde çok oynanmasa da özellikle Amerika’da en popüler olan spor dallarından biridir. Film de bunun üzerine kurulmuştur. Brad Pitt tarafından canlandırılan Billy Beane piyasada deli namı ile tanınmaktadır. Çünkü genç adam yakın geçmişte herkesin umudunu yitirdiği bir takım olan Oakland A’yı satın almıştır. Billy takım ya da kendi hakkında söylenenleri görmezden gelerek işin peşini bırakmayacaktır. Oakland A zaman içerisinde herkese meydan okuyan bir takım haline gelecektir.

Ünlü Girişimcilik Filmleri

Social Network kaliteli girişimcilik filmleri ya da popüler olanlar arasında neredeyse ilk sıraca gelmektedir. Vizyona girdiği zaman milyonlarca insanın sinemalara gitmesini sağlayan film Türkçeye Sosyal Ağ olarak çevrilmiştir. Bu yapımda aslında “Facebook” nasıl kuruldu onun hikayesi anlatılmaktadır.

Jesse Eisenberg başrolünde devam eden filmde Facebook kurucusu olan Mark Zukerberg henüz üniversitede bir öğrencidir. Genç adamın bugün herkes tarafından tanınmasına ise kız arkadaşı tarafından terk edilmesi vesile olmuştur. Olaydan çok etkilenen Mark kampüsteki tüm kızların görünüşlerine göre oy aldıkları bir site tasarımı yapmaya karar vermiştir. Arkadaşlarından da aldığı destek sayesinde genç adam bir anda Facebook temellerini atmıştır.

İzlenmesi Gereken En İyi Girişimcilik Filmleri

Filmlerin yapım tarihlerinin eski ya da yeni olması oluşturmuş oldukları hislerin değişim göstermesine neden olmamaktadır. Bu neden yüzünden en iyi girişimcilik film tavsiyeleri listemizde eski yapımlara da yer verilmiştir. Bu başlık altında sizler için hazırlamış olduğumuz yapım tavsiyeleri arasında;

 • 1992 yapımı Glengarry Glen Ross
 • 1994 yapımı The Hudsucker Proxy
 • 1999 yapımı Office Space
 • 2001 yapımı Startup.com
 • 2008 yapımı Flash of Genius
 • 2011 yapımı Something Ventured yer almaktadır.

Yapımların popüler olması sayesinde en eskilerinin bile çeşitli platformlardan seyredilebilmesini mümkün kılmaktadır. Üstelik pek çok yapımda altyazılı versiyonlara dublajlı olan versiyonlar da eşlik etmektedir.

Girişimcilere İlham Verecek Filmler

The Founder belki de girişimcilik filmlerine tavsiye olarak gösterilebilecek en iyi yapımlardan olmak özelliği taşımaktadır. Günümüzde hemen herkes McDonalds üzerinden alışveriş yapmaktadır. Dünyanın her yerinde kendine yer bulabilen bu zincirin hangi şartlar altında kurulduğunu merak ediyorsanız 2016 yapımı bu film tam olarak sizlere göre.

Girişimcilik filmlerinin genelinde elde edilen başarıların hangi şartlar altında kazanıldığının altı çizilmektedir. Bu sayede hayalinde bir girişime imza atmak olanlar motive olarak yollarına devam etmektedir. Belki de bu tür filmlerden alınan ilhamlar sayesinde gelecek nesillerin bileceği girişimciler yetişmektedir. Siz de hem keyifli zaman geçirmek için hem de ilham alabilmek için önerdiğimiz filmlere göz atıp aralarından karar verebilirsiniz.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.