Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

El Sanatları Dükkanı Açarak Para Kazanmak

0

El Sanatları Dükkanı Açarak Para Kazanmak

Bu yazımızda el sanatları dükkanı açarak para kazanmak isteyenlere işletmelerini kurmadan önce yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Tasarladığınız takıları taktığınızda insanlar bu harika parçaların nereden satın alındığını sormak için sizi sokakta durduruyor mu? Yemek odası duvarlarınıza duvar kağıdı mı yapıyorsunuz? Sevdiğiniz ve belirli bir hobide başarılı olduğunuzda, bir sanat ve zanaat işine başlamak, mutluluğu yakalamanıza ve aynı zamanda finansal güvenliğinizi oluşturmanıza yardım edebilir. Sanat ve zanaat işletmeleri de sahiplerinin tutkularını örüyor.

El Sanatları Dükkânı Açmadan Önce ve Açtıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir sanat ve zanaat işi için dükkân kuracaksanız, düzinelerce heyecan verici kararlar vermeye hazır olmanız gerekir. Tek bir boyuta uyan bir plan bulunmamakta. Dolayısıyla yaptığınız seçimler, işinizi her saniyede ürettiğiniz sanat eserleri haline getiriyor. El sanatları dükkanı açarak para kazanma için aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi öneririz.

Değer Önerisi

Değer önerisi hem tüketiciye değer vermenize hem de tüketicinin öğenize değer vermesine bağlıdır. Değer teklifinizi tanımlamaya yardımcı olmak için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

Rekabet gücünüz nedir? Bunu düşünmenin bir yolu, bu cümledeki boşlukları doldurmayla ilişkilidir: “[Şirketinizin adı] [avantajı yerleştirin] tek şirkettir”. Örneğin A şirketi, organik materyallerle ürün üreten tek şirkettir.

Ürünlerinize ne fiyat vereceğinize, onları kaç paraya satacağınıza karar verin, materyalleri, zamanı ve masrafı hesaplayın. El sanatlarıyla uğraşıyorsanız, makine yapımı ürünlerle rekabet etmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle değerin, güzellik gibi, müşterinin gözünde önemli olduğunu unutmayın. Sanat dükkanı açarak para kazanma için değer önerisi faktörü üzerinde durulmasını öneririz.

Pazarlama

İster internetten satış yapın isterseniz internet haricinde satış yapın, sayısız pazarlama aracı sizi bekliyor olacak.

  • Bölgenizdeki sanat ve el sanatları kabinleri, çiftçi pazarları ve festivallerine katılın.
  • Ağ oluşturma yoluyla farkındalığı yaygınlaştırın. Yerel işletme gruplarına, sanat ve zanaat gruplarına ve iş görüşmelerine katılın.
  • Hediyelik eşya mağazalarını ziyaret edin ve ürün örneklerini mağaza sahiplerine gösterin. Gördükleri şeyden hoşlanıp ürünlerinizden para kazanacaklarına inandıklarında, satın alacaklardır.
  • Sosyal medyaya giriş yapın. Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest, çalışmalarınızın fotoğraflarını yayınlamak ve potansiyel müşterileri dükkanınıza çekmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Hashtag’ları kullanın ve her gün birden çok kez yayınlayın.
  • E-posta ile pazarlayın. Müşterilerden adres toplayın ve yeni ürünler ürettiğinizde bunları bildirin.

Bunlar sadece birkaç örnektir.
El Sanatları Dükkanı Açarak Para Kazanmak 2

Marka Kimliği

Ürünlerinizi nasıl paketleyeceksiniz? Tiffany’nin mavi kutuları var ve Coke’un yazım fontu var. Markaların ambalaj ve kartvizitlerin ötesine geçtiğini önemseyin. Bu şeyler önemlidir, başkalarından ayırt edici ve tutarlı olmalıdır, ancak bunlar yalnızca başlangıçtır. Markalaşma, beklentileri belirlemek ve verilen sözleri tutmakla ilgilidir. Sunduğunuz garanti türlerine ve müşterilerinize nasıl davrandığınıza kadar uzanır. Marka kimliği oldukça önemlidir. El sanatları dükkanı açmak isteyenlerin para kazanma aşamasında markalaşmayı sosyal medya üzerinden de yapması gerekmektedir. Youtube gibi bir platformda bu konuda videolar yayınlayabilirsiniz. Instagram gibi yerlerde de görsel paylaşımlar yaparak, markalaşma sürecini hızlandırmak mümkün olacaktır.

Üretim

Üretim, işinizin cıvatalarıdır.

  • Çalışma alanınızı nasıl düzenleyeceksiniz? Evinizde çalışmayı veya bir alan kiralamayı tercih edebilirsiniz. İmar kanunlarını ve yeterli saklama alanı (depolama) olup olmadığını göz önünde bulundurmaya dikkat edin.
  • Hangi malzemelere ihtiyacınız olacak ve hangi tedarikçileri kullanacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Örneğin çocuk kıyafeti yapacaksanız, kumaş, iplik, dikiş makineleri, kesim masaları, modeller, fikirler, etiketler, ambalaj malzemeleri, nakliye ürünleri ve daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.
  • İşletmeniz için kısa ve uzun vadeli hedefleriniz var mı? Mesela çömlekçilik yapacaksanız ve bir melek yatırımcı size 15.000 dolar önerirse, bunu nasıl kullanacaksınız?

Showroom ve Çalışma Alanı

Malınızı nerede sergileyeceğinize karar verin. Düşünmek isteyeceğiniz bir seçenek, alanı başka bir işletme ile paylaşmaktır. Böylelikle yüksek maliyetten kurtulmuş olursunuz. Ürünleriniz küçük ve hafif ise, vitrinde sergileme ve internetten çevrimiçi satış yapmak mükemmel bir seçenektir. El sanatları dükkanı açarak para kazanma, e- ticaret ile birlikte birleşirse çok daha yüksek miktarda paralar kazanılabilir.

İşinizi Finanse Edin

Bir sanat ve zanaat işi için başlangıç ​​maliyet ortalama 7000 TL’den 40.000 TL’ye kadar olabilir. İhtiyacınız olan parayı nakit tasarrufu, iş kredisi, hibe veya yatırımcılardan borç gibi çeşitli kaynaklardan elde edebilirsiniz. Bankalar veya yatırımcılar, iş planınızın iyi düşünülmüş ve hazırlanmış olduğunu gördüklerinde, fon çekme şansınız belirgin bir şekilde artar.

Resmi İşlemler

İşiniz için gerekli yerel izin işlemleri, işveren kimlik numarası, vergi numarası gibi işlemleri için gerekli hukuksal başvurularınızı yapın.

Ödemeler

Müşterilerin satın almasını kolaylaştırın. Bunu yapmanın bir yolu kredi kartlarını kabul etmektir. Bir sanat fuarında el işi bebek satıyorsanız ve kredi kartlarını kabul ediyorsanız, nakit isteyen rakiplerden bir adım öndesiniz demektir.

Sanat ve el sanatları işiniz için alacağınız kararları ilk başta bir kağıtta toplayın. Zanaatkarlığınız için tutkunuzu geliştirin ve işletmenizin sanatsal ve iş unsurları arasında bir denge kurun. El sanatları dükkanı açıp para nasıl kazanılır? Diyenler için tüm unsurları bu yazımızda e


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.