Online Girişim
Para Kazanma Sanatı

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

0

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

Bu konumuzda sizlerle alan adı yani domain alışverişi ile para kazanma yollarını anlatacak ve sizlere bu konuda dikkat etmeniz gereken, sizi hedeflerinize daha çabuk ulaştıracak para kazanmanın altın kurallarından bahsedeceğiz.
Başkalarının hayallerinde olan isimleri satın alıp ileriye dönük yatırım yapmak herkesin düşüncesinde aynı değeri taşımıyor olabilir ancak bu durumun arsa ya da ev satın alıp değerlenmesini beklemekten hiçbir farkı yoktur. Bir evi ya da arsayı alıp yıllık bakımlarını yaptırıp değerlendiğinde satıp para kazanmak herhalde kimseye mantıksız gelmiyordur. Tıpkı bu durum gibi bir alan adını satın alıp sonrasında değerlenmesini bekleyip, değerlendiğinde de satışını yapmak da çok mantıklı bir internetten para kazanma yoludur. Riskli bir iş gibi görünebilir ancak doğru ve ileride para edecek alan adları üzerinde yatırım yapıldığında ciddi gelirler elde edebileceğiniz bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Domain alıp satarak para kazanma sabır gerektiren bir iş koludur ve bu unutulmamalıdır.
Evden Günlük 100 TL Kazanmak

Değerli Alan Adı Satın Al

Domain alıp satarak para kazanma aşamasının en önemli aşaması, domaini alma sürecidir. Alışverişin en karlı ve üst düzeyde geçmesi için satın alacağımız alan adlarının çok değerli ve herkes tarafından aranan, istenen isimler olması gerekiyor. Sıradan ve kimsenin ilgilenmeyeceği alan adlarını satın alarak elimizde kalmasını istemeyiz değil mi? Bu şekilde bir alışveriş yapmak ve internetten para kazanmak için bazı kriterlerimiz var;

En iyi isimler genelde ürün ve hizmetler, coğrafi bölgeler, yakında başlayacak olan etkinlikler veya bunların türevlerinden oluşur. Alan adı satın alırken bunlara dikkat edin.

Alan adınızın albenisinin olması için olabildiğince kısa yani az harften oluşmasına dikkat edin. tatildeyapilacaketkinliklernelerdirtiklaogren.com yerine tatil.com daha çok tercih edilir ve akıldı kalıcı olur hak verirsiniz ki.
Alacağınız isim haklarının çok tercih edilmesini, ilgi görmesini ve en önemlisi para kazanmak için daha çabuk satılmasını istiyorsanız mutlaka com, net ya da org alan adlarını tercih edin. Diğer uzantılar da web sitesi kurmak için işe yarıyor olsa da insanların tercihleri ana uzantılar üzerinde yoğunlaşmıştır.

Satın alacağınız isim haklarında tire (-) gibi gereksiz sembollerin olmamasına dikkat edin. En çok dikkat edeceğiniz konulardan biri bu aslında çünkü hiçbir kullanıcı bir internet sitesine gireceği zaman sembolleri yazmakla uğraşmak istemez.

Çeşitli Alan Adı Açık Arttırma Sitelerine Katılın

Bu tür sitelerinden en büyüklerinden olan Godaddy ve Sedo gibi büyük firmalar olsa da açık arttırma usulüyle alan adlarınızı satabileceğiniz, başka insanların ne tür alan adlarına ilgi duyduğunu ya da nasıl alan adlarını satın aldığını görebileceğiniz yüzlerce açık arttırma sitesi mevcuttur. Domain açık arttırma siteleri ile para kazanma fazla tercih edilmese de iyi gelirler elde edilmesini sağlar.
Satın Alınmış Alan Adlarını Kontrol Edin

Domain alıp satarak para kazanma aşamasında bu aşama oldukça önemlidir. İnternet dünyasında satın alınmaya hazır alan adlarının sayısı hakkında bir istatistik var mıdır bilmiyorum ancak çoğu alan adının satın alınmış olduğunu söylersek herhalde yanlış söylemiş olmayız. Durum bu minvalde olunca satın alınmış olan alan adlarını da kontrol etmemiz, bitiş sürelerine bakmamız ve uygun fiyatta olanlar varsa satın almamız gerekiyor. Alan adlarını kontrol etmek için az önce paylaştığımız açık arttırma sitelerinden faydalanabilirsiniz.
Domain Alıp Satarak Para Kazanmak

Alışveriş İçin Bir Hesap Oluşturun

Domain ticareti yaparak para kazanma için bulduğunuz domaini satın almanız gerekmektedir. Yazımızın başlarında belirttiğimiz açık arttırma sitelerinde ve internet üzerinde yapacağınız bütün alışverişlerde ücretleri alabilmeniz için bir hesaba ihtiyaç duyacaksınız. Türkiye’de yapılacak olan alışverişler için herhangi bir bankadan bir hesap yeterli olsa da yurt dışı alışverişlerinde kredi veya banka kartı ile online alışveriş imkanı bulunmaktadır.
Ödev Yaparak Para Kazanmak

Alan Adlarınızın Kaç Para Edeceğini Araştırın

Bir alan adını satın almadan önce herhangi bir değeri var mı yok mu, para eder mi etmez mi, bu alan adını satın alarak internetten para kazanma konusunda başarılı olacak mıyım olmayacak mıyım gibi sorular aklınıza takılıyorsa sizin için bu tür araştırmalar yapan ücretsiz servisler var. Bu servisler sayesinde satın alacağınız alan adının kaç para edeceğini ve piyasasının ne kadar olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Godaddy ve Sedo gibi servislerin yanı sıra Instant Domain Search gibi sitelerde kullanılabilir. Tabi bunun tahmini fiyatlar olduğunu unutmayın.

Alan Adlarınız İçin Bir Web Sitesi Oluşturun

Değerli olduğunu düşündüğünüz alan adını satın aldıktan sonra boş duracağına bir WordPress sitesi kurun ve herhangi bir konuda içerik ekleyin. Bir site için en fazla bir hafta uğraştıktan sonra artık alan adını satarak para kazanmanın yanında girmiş olduğunuz içeriklere yapılacak ziyaretlerden de para kazanabileceksiniz. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra sitenize alan adının satışta olduğuna dair bir bildirim eklemeyi de unutmayın.

Yasal Sıkıntı Oluşturacak Durumlardan Kaçının

Domain satın alırken ticari bir şirketin ya da yasal haklarının başkasının elinde olduğu alan adlarını satın almaktan uzak durun. Bazen böyle durumlar olabiliyor, bazı şirketler alan adlarının süresini uzatmayı unutuyor ya da bazı aksilikler sonucu böyle büyük şirketlerin alan adları sizin elinize geçebiliyor. Bir anlık sevinç yaşıyorsunuz tabi ki ancak bu size sevinçten ziyade sıkıntı doğuracaktır bunu unutmayın. Çünkü bu tür alan adlarının yani isim haklarının sahipleri büyük şirketler olduğu için size bu alan adlarının kullanımının müsaadesini vermemektedir.
Bu tür yasaklı kelimeleri ya da başkaları tarafından koruma altına alınan kelimeleri kontrol edebilmeniz için yabancı bazı kaynaklar var. WIPO bunlardan bir tanesi. Bunun dışında Türkçe isimlerle ilgili bir araştırma yapmak istiyorsanız da Türk Patent Enstitüsünün sitesinden faydalanabiliyorsunuz. Domain alıp satarak para kazanma sürecinde bu aşama özellikle dikkat edilmesi gereken bir aşamadır.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.